Obchodzone jutro święto Matki Bożej Zawierzenia, patronki wyższego seminarium duchownego diecezji rzymskiej, było okazją papieskich odwiedzin. Benedykt XVI spotkał się ze swymi seminarzystami na Lateranie dziś wieczorem. W seminaryjnej kaplicy wygłosił dla nich rozważanie w formie lectio divina w oparciu o List św. Pawła do Galatów - donosi Radio Watykańskie.
Przedmiotem papieskiego rozważania była chrześcijańska wolność. Ojciec Święty wskazał, że człowiek naturalnie szuka wolności, zarówno w sferze indywidualnej, jak i zbiorowej, co często kończy się duchowym niepowodzeniem, bądź popadnięciem w ideologię. Tymczasem punktem wyjścia powinna być prawda o tym, że człowiek jest Bożym stworzeniem i jako taki szuka on więzi ze swym Stwórcą oraz z innymi ludźmi. W relacji z innymi i dla innych realizuje się wolność w formie „symfonii” – stwierdził Benedykt XVI. W ten sposób wezwani do wolności realizujemy się w komunii z Chrystusem i w służbie bliźnim. Na tym właśnie zasadza się słynne powiedzenie św. Augustyna: „kochaj i czyń co chcesz”. Jeśli zabraknie miłości, także w sercu Kościoła rozpoczynają się aroganckie spory o intelektualną rację – przypomniał Papież. Stąd też wskazał potrzebę modlitwy o dar wolności, która swój prawdziwy wyraz znalazłaby w przestrzeni posłuszeństwa wiary.
Rektor rzymskiego seminarium podkreśla, że praca formacyjna wymaga wiele uwagi, słuchania i zrozumienia tego, co jest dla młodych ludzi użyteczne. Ks. Giovanni Tani w rozmowie z Radiem Watykańskim zauważył, że kwestie te zmieniają się wraz z czasem.
„Młodzi potrzebują być rozumiani, a w tym najbardziej liczy się ich wysłuchanie. Słuchanie wymaga sporego zaangażowania. Nie zawsze jest to łatwe, ale uważam, że w znacznej mierze udaje się osiągnąć pozytywne rezultaty – powiedział ks. Tani. – W porównaniu z przeszłością obecnie wzrosło poczucie własnych oczekiwań, podobnie jak i czynnik uczuciowy. Silniejsze jest poszukiwanie niezależności, ścieżek bardziej osobistych, więcej jest oczekiwań wiązanych z własnymi predyspozycjami. W tym wszystkim wychowanie, także do posłuszeństwa misji Kościoła, może wymagać znacznej pracy. Nie kończy się ona w seminarium, lecz trzeba ją stale pogłębiać w czasie kapłańskiej posługi”.
Po spotkaniu z alumnami Benedykt XVI zatrzymał się w seminarium na kolację.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.