Watykan: Te Deum na zakończenie roku

Rok 2008 kończymy ze świadomością narastającego kryzysu społecznego i gospodarczego. Dotyczy on całego świata. Od wszystkich wymaga postawy bardziej trzeźwej i solidarnej - Radio Watykańskie cytuje wypowiedź Benedykta XVI w trakcie pierwszych nieszporów uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.

Rok 2008 kończymy ze świadomością narastającego kryzysu społecznego i gospodarczego. Dotyczy on całego świata. Od wszystkich wymaga postawy bardziej trzeźwej i solidarnej, by móc przyjść z pomocą zwłaszcza ludziom w największych trudnościach. Benedykt XVI zwrócił na to uwagę w homilii podczas pierwszych nieszporów uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Tradycyjnie przewodniczył im na zakończenie roku w bazylice watykańskiej.

Papież przypomniał, że choć Maryja od wczesnych wieków chrześcijaństwa czczona była jako Bogarodzica, to w chrześcijaństwie zachodnim święto ku czci Jej macierzyństwa wprowadził dopiero Pius XI w 1931 r. Trzydzieści osiem lat później Paweł VI polecił je obchodzić 1 stycznia, w światowy dzień pokoju. Watykańskie nabożeństwo z dziękczynnym Te Deum, na którym wokół Papieża zebrała się wspólnota diecezji rzymskiej, było chóralnym dziękczynieniem za łaski otrzymane w kończącym się roku. Proszono także o miłosierdzie Boże w kontekście dobra, którego mogło nieraz zabraknąć. Benedykt XVI zachęcił swych diecezjan do gorliwej realizacji wskazań planu duszpasterskiego ukierunkowanego na wychowanie do nadziei w modlitwie, działaniu i cierpieniu. Poparł przy tym nowe inicjatywy wychowawcze, podejmowane przez grupy rodziców. Szczególne słowo zachęty skierował też bezpośrednio do młodych, gdyż od nich – jak podkreślił – zależy przyszłość społeczeństwa.

„Nie lękajcie się zadań apostolskich, które Bóg wam powierza – powiedział Papież. – Nie zwlekajcie z obraniem stylu życia nieidącego za współczesną mentalnością hedonistyczną. Duch Święty da wam siły potrzebne do świadczenia o radości wiary i pięknie bycia chrześcijanami. Rosnące potrzeby ewangelizacji wymagają licznych pracowników w winnicy Pańskiej: jeśli was wzywa, nie zwlekajcie z daniem Mu odpowiedzi. Społeczeństwo potrzebuje obywateli, którzy nie będą zabiegać wyłącznie o własne korzyści, gdyż, jak przypomniałem w Boże Narodzenie, «Gdy każdy myśli tylko o swoich interesach, świat nieuchronnie zmierza ku ruinie»”.

Po nieszporach z adoracją Najświętszego Sakramentu Benedykt XVI nawiedził betlejemską szopkę na Placu św. Piotra. Tam także odbyło się nocne czuwanie modlitewne, zorganizowane przez włoski Ruch Miłości Rodzinnej, z udziałem kardynała sekretarza stanu Tarcisio Bertone. Natomiast w Nowy Rok Papież odprawił w bazylice watykańskiej Mszę św. w intencji pokoju na świecie, a w południe spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama