Wiadomość o śmierci patriarchy Moskwy i Wszechrusi Stolica Apostolska przyjęła z głębokim smutkiem. „Patriarcha Aleksy kierował rosyjską Cerkwią prawosławną w okresie wielkiej przemiany" - czytamy w watykańskim telegramie kondolencyjnym.
Kard. Walter Kasper podkreśla, że kierownictwo Aleksego II pozwoliło temu Kościołowi stawić czoła wyzwaniom przejścia z ery sowieckiej w obecną z odnowioną wewnętrzną żywotnością. „Walnie przyczynił się on do ogromnego rozwoju diecezji, parafii, monasterów oraz instytucji edukacyjnych, które wniosły nowe życie do Kościoła tak długo wystawionego na ciężką próbę” – zauważył kard. Kasper.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan przypomina wiele swych osobistych spotkań ze zmarłym patriarchą. Aleksy II „zawsze podkreślał dobrą wolę w stosunku do Ojca Świętego oraz pragnienie zacieśnienia współpracy z Kościołem katolickim. W jego osobiste zaangażowanie w poprawę relacji z Kościołem katolickim, pomimo trudności i napięć, które od czasu do czasu się pojawiały, nigdy nie wątpiliśmy” – napisał kard. Kasper. Hierarchię i wiernych rosyjskiego prawosławia zapewnił o wspólnej z nimi modlitwie, aby Bóg nagrodził patriarchę Aleksego za jego długą i oddaną posługę Kościołowi.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.