Watykan: Kondolencje po śmierci Aleksego II

Wiadomość o śmierci patriarchy Moskwy i Wszechrusi Stolica Apostolska przyjęła z głębokim smutkiem. „Patriarcha Aleksy kierował rosyjską Cerkwią prawosławną w okresie wielkiej przemiany" - czytamy w watykańskim telegramie kondolencyjnym.

Kard. Walter Kasper podkreśla, że kierownictwo Aleksego II pozwoliło temu Kościołowi stawić czoła wyzwaniom przejścia z ery sowieckiej w obecną z odnowioną wewnętrzną żywotnością. „Walnie przyczynił się on do ogromnego rozwoju diecezji, parafii, monasterów oraz instytucji edukacyjnych, które wniosły nowe życie do Kościoła tak długo wystawionego na ciężką próbę” – zauważył kard. Kasper.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan przypomina wiele swych osobistych spotkań ze zmarłym patriarchą. Aleksy II „zawsze podkreślał dobrą wolę w stosunku do Ojca Świętego oraz pragnienie zacieśnienia współpracy z Kościołem katolickim. W jego osobiste zaangażowanie w poprawę relacji z Kościołem katolickim, pomimo trudności i napięć, które od czasu do czasu się pojawiały, nigdy nie wątpiliśmy” – napisał kard. Kasper. Hierarchię i wiernych rosyjskiego prawosławia zapewnił o wspólnej z nimi modlitwie, aby Bóg nagrodził patriarchę Aleksego za jego długą i oddaną posługę Kościołowi.

«« | « | 1 | » | »»