Audiencja ogólna: Papieskie podsumowanie wizyty we Francji

Poszukiwanie Boga i zmierzanie ku Niemu pozostaje dziś, podobnie jak w czasie minionym, fundamentem każdej prawdziwej kultury - powiedział Benedykt XVI na audiencji ogólnej.

Przybył na nią z Castelgandolfo do watykańskiej Auli Pawła VI. Wobec 10 tys. pielgrzymów przypomniał zasadnicze etapy swej podróży apostolskiej do Francji z okazji 150-lecia objawień Matki Bożej w Lourdes. Papież podziękował wszystkim odpowiedzialnym za jej organizację i przebieg. Swą wizytę, podczas której zachęcił Francuzów do szukania Boga żywego, Benedykt XVI uznał za opatrznościową. Papieska katecheza streszczona została również po polsku:

„W przemówieniu powitalnym w Paryżu Ojciec Święty wyraził szacunek dla narodu francuskiego, podkreślając jego chrześcijańskie korzenie. Wspomniał spotkanie z intelektualistami, nieszpory w katedrze Notre-Dame, wizytę w Instytucie Francuskim i Eucharystię sprawowaną w monumentalnej scenerii Pałacu Inwalidów, podczas której zachęcił wiernych Paryża i całej Francji do poszukiwania Boga.

W minioną sobotę Ojciec Święty wieczorem dotarł do Lourdes, nawiedzając miejsca związane z duchowym dojrzewaniem św. Bernadety i uczestnicząc w tradycyjnej procesji ze świecami. W niedzielę podczas Eucharystii sprawowanej w związku z jubileuszem objawień przypomniał przesłanie Matki Bożej w świetle przypadającego tego dnia święta Podwyższenia Krzyża. Po spotkaniu z episkopatem Francji przewodniczył procesji i adoracji eucharystycznej z udziałem tysięcy wiernych. W ostatnim dniu pobytu w Lourdes, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, na placu przed sanktuarium przewodniczył Mszy z udziałem chorych i niepełnosprawnych, którym udzielił sakramentu namaszczenia”.

Dziękując Bogu za podróż do Lourdes, Ojciec Święty przypomniał, że jest ono miejscem, które Matka Boża przekazała światu jako wyjątkową przestrzeń spotkania Bożej miłości, uzdrawiającej i dającej zbawienie. Jest to miejsce, w którym Maryja uczy nas rozumienia naszego pobytu na ziemi jako czasu pielgrzymki do ostatecznej ojczyzny w niebie – powiedział Papież, podkreślając, że nie ma prawdziwej miłości bez cierpienia.

Papież powiedział po polsku:

„Witam serdecznie uczestniczących w audiencji pielgrzymów polskich. Wspominając moją podróż do Francji, dziękuję wam i waszym rodakom za obecność i modlitewne wsparcie. Niech jubileusz objawień w Lourdes, który obchodzimy, umocni naszą duchową więź z Niepokalaną Matką i nasze zawierzenie Chrystusowi. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama