W Lourdes trwają przygotowania na przyjazd Benedykta XVI. Jednocześnie sanktuarium przeżywa w roku jubileuszowym prawdziwe oblężenie przez pielgrzymów, wśród których nie brak Polaków.
Z ponad stuosobową grupą z diecezji tarnowskiej przybył bp Wiktor Skworc. Obok nich byli pielgrzymi z innych stron Polski, w tym chorzy i niepełnosprawni. Pątnicy przechodzą odpustową Drogą Jubileuszową przygotowaną z okazji 150-lecia objawień. Za kilka dni jej cztery etapy: kościół parafialny, gdzie została ochrzczona św. Bernadeta, grotę objawień, tzw. Cachot, gdzie mieszkała, i kaplicę, gdzie przystąpiła do pierwszej Komunii, odwiedzi Ojciec Święty.
Rano w Grocie Masabielskiej została odprawiona Msza św. po polsku. W homilii biskup tarnowski przypomniał, że Lourdes stało się miejscem pocieszenia dla tak wielu nie tylko przez fizyczne uzdrowienie, ale także przez odnalezienie chrześcijańskiego sensu cierpienia. „Źródła mocy Bożej biją z pośrodka ludzkiej słabości - mówił bp Skworc. - Dziękujemy chorym za przechowywanie w kruchych naczyniach cząstki nieskończonego skarbu odkupienia świata. Im cięższe struktury grzechu dźwiga w sobie współczesny świat, tym większą wymowę posiada ludzkie cierpienie”.
W liturgii wzięli udział księża pracujący wśród francuskiej Polonii, którzy właśnie w Lourdes przeżywali swoje rekolekcje. Kilkudniowe skupienie prowadził arcybiskup częstochowski Stanisław Nowak.
Czuł się osobiście zobowiązany do niesienia przesłania przekazanego siostrze Faustynie przez Jezusa.
Pełnił posługę biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej przez ponad 25 lat.
Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.