Benedykt XVI: Potrzeba świadków wiary na miarę św. Pawła

Współczesny świat potrzebuje naszego świadectwa o Chrystusie. Benedykt XVI przypomniał o tym w katechezie na audiencji ogólnej.

Podkreślił, że niezależnie od okoliczności nie może nam zabraknąć odwagi do tego, by w każdej sytuacji życia przyznać się do Chrystusa. Swą katechezę Papież poświęcił Apostołowi Narodów. Mówił też o pielgrzymce do Francji, gdzie, jak zaznaczył, jedzie „jako posłaniec pokoju i braterstwa”.

Nawiązując do słów św. Pawła, Benedykt XVI wskazał, że łaska Boża jest w stanie przemienić każdego człowieka. Tak było z Apostołem Narodów, który sam siebie przyrównuje do poronionego płodu i, ponieważ prześladował chrześcijan, określa siebie mianem „najmniejszego z apostołów”. Wychodząc od przykładu św. Pawła, Papież wskazał na trzy cechy apostoła: po pierwsze, jest nim człowiek, którego życie odmieniło spotkanie z Chrystusem. Następnie, słowo „apóstolos” oznacza po grecku „posłańca”, chrześcijanin jest właśnie wysłannikiem Pana. I wreszcie apostoł ma obowiązek głoszenia Ewangelii, co dla św. Pawła oznaczało zakładanie Kościołów lokalnych.

Zleconą misję św. Paweł wypełnił konsekwentnie, nie bacząc na prześladowania, chłosty, odrzucenie, próby ukamienowania, niebezpieczeństwa podróży, jak zapisał: „w głodzie i pragnieniu, w postach, w udręce płynącej z zatroskania o kościoły”. Dlatego zaznaczył, że jeśli wielu ma powody, by nazywano ich apostołami, to on tym bardziej. Św. Jan Chryzostom podkreślał jego dynamizm, determinację i hart ducha, które nie miały sobie równych. Św. Paweł miał więc prawo pytać: „Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej? Utrapienie, ucisk czy prześladowanie, głód czy nagość, niebezpieczeństwo czy miecz?” (Rz 8, 35). „Oddany Chrystusowi i Ewangelii do końca, jest przykładem dla każdego z nas. Niech nie zabraknie nam odwagi, by za jego wzorem – w każdej sytuacji życia – umieć przyznać się do Chrystusa. Świat współczesny bardzo tego potrzebuje” – usłyszeli polscy pielgrzymi.

Benedykt XVI podkreślił, że św. Paweł cały poświęcił się głoszeniu Ewangelii, żył nią 24 godziny na dobę. Taka postawa – zauważył Papież – powinna charakteryzować także współczesnych chrześcijan. Modlitwom wiernych polecił swą pielgrzymkę do Francji.

Benedykt XVI powiedział po polsku:

„Waszej modlitwie – powiedział do Polaków Papież – polecam, bliską już, moją pielgrzymkę do Francji. Niech świętowanie rocznicy objawień Matki Bożej w Lourdes przypomni raz jeszcze Europie i światu Jej wezwanie do modlitwy, pokuty i nawrócenia. Niech to będzie przedmiotem także waszej refleksji. Z serca błogosławię wam i waszym bliskim”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama