Audiencja generalna: Katechezy o św. Pawle

Św. Paweł Apostoł jest wzorem wiary w Jezusa Chrystusa i życia dla współczesnych chrześcijan - podkreślił Benedykt XVI podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.

Papież rozpoczął cykl katechez poświęconych Apostołowi Narodów z okazji rozpoczętego 29 czerwca br. Roku św. Pawła w 2000. rocznicę urodzin świętego. W Auli Pawła VI zgromadziło się ok. 7 tys. pielgrzymów z całego świata, w tym wielu z Polski.

W swojej pierwszej katechezie poświęconej św. Pawłowi Benedykt XVI mówił dzisiaj o kontekście społeczno-kulturowym w jakim żył Apostoł Narodów. Przypomniał, że św. Pawła nazywano człowiekiem trzech kultur: żydowskiej, greckiej i rzymskiej. Święty pochodził z ludu Izraela, który w I w. ery chrześcijańskiej stanowił 10 proc. ludności Imperium Rzymskiego oraz 3 proc. samego Rzymu. Ponadto, podobnie jak dzisiaj, większość Żydów żyła w diasporze, poza granicami terytorium Palestyny. Papież podkreślił, że mieszkańcy imperium przyjmowali dwojaki stosunek do wyznawców judaizmu: niechęci (Cyceron) i życzliwości oraz akceptacji (żona Piłata oraz Juliusz Cezar), szczególnie wśród tych osób, których fascynowała i pociągała wiara w jednego Boga.

Benedykt XVI zwrócił uwagę także na kontekst ówczesnej kultury hellenistycznej, filozoficznych prądów epoki, stoicyzmu i epikureizmu, a także antropomorficznych kultów pogańskich jaki miał wpływ na św. Pawła. Podkreślił także znaczenie struktury polityczno-administracyjnej, która gwarantowała stabilność Imperium Rzymskiego. Papież zaznaczył, że te wszystkie czynniki miały olbrzymi wpływ na „uniwersalistyczną wizję chrześcijaństwa” św. Pawła Apostoła.

Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków powiedział: „Witam serdecznie pielgrzymów polskich! Życzę, by wasz pobyt w Rzymie na początku obchodów roku świętego Pawła był dla was zachętą do poznania sylwetki Apostoła Narodów i jego dzieła. Niech jego zapał ewangeliczny przeniknie wasze serca i waszych bliskich. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”

Benedykt XVI udaje się dzisiaj do swojej letniej rezydencji w Castel Gandolfo. Jak poinformowała Prefektura Domu Papieskiego, w okresie letnim zawieszone zostają wszystkie audiencje prywatne i specjalne. W niedziele 6 i 27 bm. modlitwa Anioł Pański odmawiana będzie na wewnętrznym dziedzińcu Pałacu Apostolskiego w Castel Gandolfo. W lipcu zawieszone zostały środowe audiencje generalne 9, 16, 23 i 30.

W dniach 12-21 lipca Benedykt XVI będzie w Australii w związku z XXIII Światowym Dniem Młodzieży, a od 28 lipca do 11 sierpnia odpoczywać będzie w seminarium duchownym w Bressanone w Górnej Adydze na północy Włoch. Papież spotka się tam z wiernymi na Anioł Pański 3 i 10 sierpnia.

Audiencje generalne wznowione zostaną 13 sierpnia.

«« | « | 1 | » | »»