Św. Paweł Apostoł jest wzorem wiary w Jezusa Chrystusa i życia dla współczesnych chrześcijan - podkreślił Benedykt XVI podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.
Papież rozpoczął cykl katechez poświęconych Apostołowi Narodów z okazji rozpoczętego 29 czerwca br. Roku św. Pawła w 2000. rocznicę urodzin świętego. W Auli Pawła VI zgromadziło się ok. 7 tys. pielgrzymów z całego świata, w tym wielu z Polski.
W swojej pierwszej katechezie poświęconej św. Pawłowi Benedykt XVI mówił dzisiaj o kontekście społeczno-kulturowym w jakim żył Apostoł Narodów. Przypomniał, że św. Pawła nazywano człowiekiem trzech kultur: żydowskiej, greckiej i rzymskiej. Święty pochodził z ludu Izraela, który w I w. ery chrześcijańskiej stanowił 10 proc. ludności Imperium Rzymskiego oraz 3 proc. samego Rzymu. Ponadto, podobnie jak dzisiaj, większość Żydów żyła w diasporze, poza granicami terytorium Palestyny. Papież podkreślił, że mieszkańcy imperium przyjmowali dwojaki stosunek do wyznawców judaizmu: niechęci (Cyceron) i życzliwości oraz akceptacji (żona Piłata oraz Juliusz Cezar), szczególnie wśród tych osób, których fascynowała i pociągała wiara w jednego Boga.
Benedykt XVI zwrócił uwagę także na kontekst ówczesnej kultury hellenistycznej, filozoficznych prądów epoki, stoicyzmu i epikureizmu, a także antropomorficznych kultów pogańskich jaki miał wpływ na św. Pawła. Podkreślił także znaczenie struktury polityczno-administracyjnej, która gwarantowała stabilność Imperium Rzymskiego. Papież zaznaczył, że te wszystkie czynniki miały olbrzymi wpływ na „uniwersalistyczną wizję chrześcijaństwa” św. Pawła Apostoła.
Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków powiedział: „Witam serdecznie pielgrzymów polskich! Życzę, by wasz pobyt w Rzymie na początku obchodów roku świętego Pawła był dla was zachętą do poznania sylwetki Apostoła Narodów i jego dzieła. Niech jego zapał ewangeliczny przeniknie wasze serca i waszych bliskich. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”
Benedykt XVI udaje się dzisiaj do swojej letniej rezydencji w Castel Gandolfo. Jak poinformowała Prefektura Domu Papieskiego, w okresie letnim zawieszone zostają wszystkie audiencje prywatne i specjalne. W niedziele 6 i 27 bm. modlitwa Anioł Pański odmawiana będzie na wewnętrznym dziedzińcu Pałacu Apostolskiego w Castel Gandolfo. W lipcu zawieszone zostały środowe audiencje generalne 9, 16, 23 i 30.
W dniach 12-21 lipca Benedykt XVI będzie w Australii w związku z XXIII Światowym Dniem Młodzieży, a od 28 lipca do 11 sierpnia odpoczywać będzie w seminarium duchownym w Bressanone w Górnej Adydze na północy Włoch. Papież spotka się tam z wiernymi na Anioł Pański 3 i 10 sierpnia.
Audiencje generalne wznowione zostaną 13 sierpnia.
Papież Franciszek powiedział nam, byśmy dobrze świętowali Zmartwychwstanie.
Papież Franciszek wpłynął na pogłębienie rozumienia powszechności Kościoła.
Modlitwę poprowadzi archiprezbiter bazyliki Św. Piotra kardynał Mauro Gambetti.
Decyzję podjęli kardynałowie na pierwszej kongregacji generalnej po śmierci Franciszka.
O teologicznym i duchowym wymiarze śmierci, oraz symbolice odejścia papieża Franciszka.