Polacy oczekiwali, że papież będzie beatyfikowany jesienią. W Watykanie nikt nie podawał tej daty. I do tej pory nikt nie mówi, kiedy beatyfikacja może nastąpić - pisze Rzeczpospolita.
Nadzieje w Polsce na szybką beatyfikację papieża wzrosły w kwietniu, gdy ks. Sławomir Oder, postulator procesu, ogłosił zakończenie fazy dowodowej. Ale już od maja trzech watykańskich kurialistów studziło te nadzieje, mówiąc, że nie wiadomo, kiedy nastąpi beatyfikacja Jana Pawła II. Pierwszy był kardynał Jose Saraiva Martins, odchodzący właśnie na emeryturę prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który powiedział, że „nie ma podstaw do wysuwania jakichkolwiek prognoz” co do terminu beatyfikacji polskiego papieża.
W połowie czerwca rzecznik prasowy Watykanu ks. Federico Lombardi zakomunikował, że nie można nic konkretnego powiedzieć o dacie beatyfikacji. Wreszcie w ostatni poniedziałek sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych abp Michele Di Ruberto w wywiadzie dla La Stampa wyjaśniał, że sprawa może potrwać nawet kilka lat, bo trzeba trzymać się wszystkich reguł procesu. Również Benedykt XVI zaapelował do kongregacji, aby także w sprawie Jana Pawła II, „zrobili to, co powinno być zrobione”.
Wypowiedź abp. Di Ruberto nie jest żadną sensacją. Już w grudniu 2007 roku Benedykt XVI, przemawiając do postulatorów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, mówił o potrzebie rzetelności i bezstronności, a nie pośpiechu w procesach. Natomiast w połowie lutego tego roku kongregacja ogłosiła instrukcję „Sanctorum Mater” kodyfikującą i przypominającą obowiązujące rygory. Prefekt kongregacji kardynał Martins stwierdził wówczas, że proces beatyfikacyjny Jana Pawła II będzie podlegał tym samym rygorom, co wszystkie inne sprawy.
– Nikomu z kongregacji nie wolno mówić nic o terminach, a tylko o sprawach dotyczących procedury. Ale nam wolno mieć nadzieję na szybką beatyfikację – mówi bp Tadeusz Pieronek, który spodziewał się, że nastąpi to jesienią tego roku. Teraz liczy na jej ogłoszenie w 2009 roku. – A jak minie 2009 rok, to będę mówił o roku następnym – zapowiada bp Pieronek.
Nadzieje, które wyrażali także inni polscy duchowni, wynikają m.in. z tego, że zakończyła się już faza dowodowa procesu. Postulator ks. Sławomir Oder złożył w kongregacji tzw. positio, czyli liczącą 2500 stron dokumentację procesu. Z kręgów watykańskich dochodzą sprzeczne informacje, czy i w jakim stopniu trzeba jeszcze positio poprawić i uzupełnić.
Spekulacje o terminie beatyfikacji wprowadzają sporo zamieszania. Niedawno, bo 20 maja, PAP podała za agencją włoskiego episkopatu SIR wiadomość o tym, że Watykan wyznaczył datę beatyfikacji Jana Pawła II „przed końcem wiosny 2009 r.”. Włoska agencja powoływała się na słowa postulatora ks. Odera. W szóstej linijce depeszy SIR było wyjaśnienie, że to tylko osobiste życzenie postulatora. Ale w Polsce ogłoszono już, że to decyzja Watykanu. W sytuacji, gdy pojawiają się tego typu informacje, wszystkie wypowiedzi, że nie wiadomo, kiedy nastąpi proces, i że trzeba przestrzegać reguł, odbierane są jako opóźnianie procesu.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.