Wielki mistrz kawalerów maltańskich u Papieża

W związku z obchodzoną 24 czerwca uroczystością patrona kawalerów maltańskich, św. Jana Chrzciciela, Papież przyjął ich wielkiego mistrza, brata Matthew Festinga wraz z osobami towarzyszącymi.

Nowy zwierzchnik Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników św. Jana z Jerozolimy po raz pierwszy w tym charakterze uczestniczy w tradycyjnej czerwcowej audiencji. Jako wielki mistrz spotkał się już z Benedyktem XVI 11 kwietnia, na miesiąc po swym wyborze (11 marca).

Kawalerowie maltańscy są kontynuacją zakonu rycerskiego joannitów, powstałego w XII wieku, podczas wypraw krzyżowych. Prowadzą dziś liczne placówki służby zdrowia i dzieła charytatywne w ponad 120 krajach świata – w tym również w Polsce. Obecni u nas od średniowiecza, po drugiej wojnie światowej wznowili działalność w latach 90. XX wieku.

Zakon jest suwerennym podmiotem prawa międzynarodowego. Utrzymuje stosunki dyplomatyczne z 96 państwami – w tym ze Stolicą Apostolską – i ma stałego obserwatora w Organizacji Narodów Zjednoczonych. 58-letni brat Matthew Festing to 79. wielki mistrz w historii kawalerów maltańskich i drugi Anglik na tym stanowisku. Pierwszym był jego bezpośredni poprzednik, zmarły 7 lutego brat Andrew Bertie, który kierował zakonem przez ostatnich 20 lat.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg