W związku z obchodzoną 24 czerwca uroczystością patrona kawalerów maltańskich, św. Jana Chrzciciela, Papież przyjął ich wielkiego mistrza, brata Matthew Festinga wraz z osobami towarzyszącymi.
Nowy zwierzchnik Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników św. Jana z Jerozolimy po raz pierwszy w tym charakterze uczestniczy w tradycyjnej czerwcowej audiencji. Jako wielki mistrz spotkał się już z Benedyktem XVI 11 kwietnia, na miesiąc po swym wyborze (11 marca).
Kawalerowie maltańscy są kontynuacją zakonu rycerskiego joannitów, powstałego w XII wieku, podczas wypraw krzyżowych. Prowadzą dziś liczne placówki służby zdrowia i dzieła charytatywne w ponad 120 krajach świata – w tym również w Polsce. Obecni u nas od średniowiecza, po drugiej wojnie światowej wznowili działalność w latach 90. XX wieku.
Zakon jest suwerennym podmiotem prawa międzynarodowego. Utrzymuje stosunki dyplomatyczne z 96 państwami – w tym ze Stolicą Apostolską – i ma stałego obserwatora w Organizacji Narodów Zjednoczonych. 58-letni brat Matthew Festing to 79. wielki mistrz w historii kawalerów maltańskich i drugi Anglik na tym stanowisku. Pierwszym był jego bezpośredni poprzednik, zmarły 7 lutego brat Andrew Bertie, który kierował zakonem przez ostatnich 20 lat.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.