Charyzmatem bł. Marii Magdaleny od Wcielenia było uznanie wagi adoracji Najświętszego Sakramentu we własnym życiu i w życiu innych - mówi postulator w jej procesie beatyfikacyjnym, o. Ernesto Piacentini OFMConv.
E. Piacentini OFMConv.: Już od dziecka wyczuwalna była u niej postawa uwagi, wręcz uniesienia ku Jezusowi. A trzeba zaznaczyć, że docenianie wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu jest podstawowym charyzmatem Kościoła. Jeżeli Kościół katolicki ma cechę podstawową, to jest nią właśnie rzeczywista obecność Ciała i Krwi, Duszy i Bóstwa Jezusa w Eucharystii. W historii Kościoła wszystkie nabożeństwa mogą być ważne, jednak żadne nie jest tak ważne jak wieczysta adoracja. Bł. Maria Magdalena od Wcielenia założyła zakon Adoratorek Najświętszego Sakramentu, które czczą Chrystusa w dzień i w nocy.
Czy możemy przypomnieć jakiś szczegół z jej życia?
E. Piacentini OFMConv.: Za najważniejszy uważam jej kontakt z Papieżem Piusem VII: powiedziała mu, by był uważny, ale też pewny i spokojny, bo nawet jeśli Francuzi jako więźnia wyprowadzą go do Paryża, to powróci zwycięski do Rzymu. Tak się też stało.
Jakie jest przesłanie nowej błogosławionej do współczesnego człowieka?
E. Piacentini OFMConv.: Aby nigdy nie zapominał o obecności Jezusa w Eucharystii. Ta kobieta pozostawiła ludziom orędzie, aby z najwyższą uwagą podchodzili do Jezusa obecnego w Eucharystii.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.