Brzmi to jak kiepski żart, ale okazuje się, że to prawda. Niedoszły zabójca papieża Jana Pawła II, Turek Ali Agca, chce po odbyciu wyroku zamieszkać w Polsce - poinformował jego adwokat - twierdzi dziennik.pl.
Mało tego, mecenas Turka mówi, że Agca już złożył wniosek o przyznanie mu polskiego obywatelstwa. Rodzi się pytanie: po co Turek to robi?
zobacz galerię Niedoszły zabójca papieża Jana Pawła II stara się o polskie obywatelstwo fot. Polska Agencja Prasowa Jak oświadczył adwokat Haci Ali Ozhan, Agca chce również, by przeniesiono go do polskiego więzienia, gdzie odsiedziałby resztę ciążącego na nim wyroku. Jest to kara za zabójstwo w 1979 roku tureckiego dziennikarza Abdi Ipekci. 50-letni obecnie Agca ma wyjść z więzienia w 2010 roku.
Niedoszły zabójca polskiego papieża został odesłany do Turcji po 19-letnim pobycie we włoskim więzieniu. Ciężko raniony na placu świętego Piotra 13 maja 1981 roku Jan Paweł II spotkał się w dwa lata później z Agcą w cztery oczy w więziennej celi, oświadczając przy tym, że mu wybacza.
Jak podała agencja Associated Press, polska ambasada w Turcji nie zamierza komentować wniosku Agcy. Sam zamachowiec nie mówi, po co mu polskie obywatelstwo, a tym bardziej, dlaczego chciałby odbyć resztę kary w polskim więzieniu. Być może jest to medialna prowokacja, która ma zwrócić uwagę na zapomnianą postać niedoszłego zabójcy papieża?
Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Sprawa Zagranicznych, potwierdził złożenie wniosku o nadanie polskiego obywatelstwa Ali Agcy. Jednak sceptycznie ocenia szanse Turka na zostanie Polakiem. "Jednym z warunków przyznania obywatelstwa jest minimum pięcioletni pobyt w Polsce. Choćby z tego tytuły szanse Agcy na polskie obywatelstwo oceniam jako nikłe" - powiedział Paszkowski w TVN24.
"Jestem zszokowany. To zaskakująca informacja. Na razie nie wiem, czy to jakieś nawrócenie, czy może inne powody" - komentuje sprawę Tadeusz Cymański, poseł PiS. - "To naprawdę trudno skomentować".
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.