Trzeci dzień pielgrzymki - podsumowanie

Benedykt XVI przybył do Nowego Jorku samolotem z Waszyngtonu. Rano - prywatnie - odprawił tam jeszcze Mszę św. w nuncjaturze. Po wylądowaniu na międzynarodowym lotnisku Johna Fitzgeralda Kennedy'ego przeleciał helikopterem na Manhattan. W siedzibie ONZ powitali go: sekretarz generalny organizacji Ban Ki Mun oraz przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Srgjan Kerim.

Przy śpiewie Shema Israel – słuchaj Izraelu – odsłonięto Torę.

„Błogosławimy Pana że pozwolił nam dożyć tego dnia” – mówił wzruszony rabin. „Cherubini w niebie – dodał – mają twarze jak Wasza Świątobliwość. Nasza miłość do Boga nie może być nigdy pozbawiona miłości do człowieka. Twoja obecność napawa nas nadzieją i odwagą na misję, która jest jeszcze przed nami – podkreślił rabin Schneier. – Twoja obecność jest potwierdzeniem, że dialog międzyreligijny jest istotny i możliwy”.

Wizytę zaplanowano na godz. 17.00 miejscowego czasu, tak aby członkowie tej gminy mogli zachować paschalny szabat. Na kilka godzin przed świętem Paschy Benedykt XVI przekazał żydowskiej wspólnocie Nowego Jorku i wszystkim wyznawcom judaizmu życzenia pokoju.

W nowojorskiej synagodze Park East Papież nawiązał do rozpoczynających się wkrótce obchodów Paschy żydowskiej i do miejsca Żydów w pluralistycznym społeczeństwie Nowego Jorku. Nie pominął też faktu, że chrześcijaństwo wyrasta z żydowskich korzeni.

„Jestem wzruszony, gdy przypomnę sobie, że Jezus za młodu słuchał słów Pisma i modlił się w takim miejscu, jak to – mówił Benedykt XVI. – Wiem, że społeczność żydowska wnosi cenny wkład w życie tego miasta. Zachęcam każdego z was do dalszego budowania pomostów przyjaźni ze wszystkimi tak różnorodnymi grupami etnicznymi i religijnymi, obecnymi w waszym sąsiedztwie. Zapewniam was szczególnie o mej bliskości w tym czasie, gdy przygotowujecie się, by obchodzić wielkie dzieła Wszechmogącego i śpiewać ku chwale Tego, który dokonał takich cudów dla swego ludu”.

Do wieczerzy paschalnej Żydzi zasiadają 19 kwietnia wieczorem. Przesłanie z tej okazji Ojciec Święty przekazał 17 kwietnia ich przedstawicielom, uczestniczącym w spotkaniu wyznawców różnych religii w Centrum Kulturalnym Papieża Jana Pawła II w Waszyngtonie.

W przesłaniu Papież potwierdza nauczanie Soboru Watykańskiego II o relacjach katolicko-żydowskich. Ponawia też zapewnienie o zaangażowaniu Kościoła „w dialog, który przez ostatnich 40 lat w zasadniczy sposób polepszył nasze wzajemne odniesienia”. Nawiązuje do podzielanej przez chrześcijan i żydów nadziei na zbawienie całej ludzkości i powszechne braterstwo. Stwierdza: „Ta więź pozwala nam, chrześcijanom, obchodzić obok was, choć na nasz sposób, Paschę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Uważamy ją za nieodłączną od waszej, bo sam Jezus powiedział: «Zbawienie bierze początek od Żydów» (J 4, 22). Nasza i wasza Pascha różnią się wprawdzie, ale łączą nas we wspólnej nadziei opartej na Bogu i Jego miłosierdziu”. W swym przesłaniu Benedykt XVI podkreśla ponadto żywioną przez wyznawców chrześcijaństwa i judaizmu nadzieję na pokój w świecie, a szczególnie na Bliskim Wschodzie i w Ziemi Świętej.

Rabin Schneier ofiarował Benedyktowi okazały talerz, jaki żydowskie rodziny używają w czasie szabatu. Odczytał umieszczony na nim napis: „Z niewoli ku wolności”. Żydowskie dzieci przekazały Papieżowi album i symboliczny przed świętem Paschy dar przaśnego chleba. Ojciec Święty podarował synagodze faksymile strony ilustrowanego pergaminu z Archiwów Watykańskich. Chodzi o kopię najstarszego traktatu prawnego Arba’ah Turim (cztery kolumny). Ilustracja na ofiarowanej stronie przedstawia pierwszą część ceremonii ślubnej.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg