Beatyfikacja we Florencji

Do chwały ołtarzy została 30 marca 2008 r. wyniesiona w katedrze we Florencji s. Celestyna Donati. W 1889 r. założyła ona zgromadzenie Ubogich Córek św. Józefa Kalasantego. Aktu beatyfikacji dokonał z upoważnienia Papieża prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. José Saraiva Martins.

Według przełożonej generalnej wspomnianego zgromadzenia, s. Germany Filippi Farmar, przesłaniem nowej błogosławionej na nasze czasy jest wezwanie, by każdego dnia coraz bardziej żyć najważniejszymi wymogami, jakie stawia dzisiejsze społeczeństwo i Kościół. „Wiele rodzin, dotkniętych nowymi formami ubóstwa, ma trudności z przystosowaniem do życia – powiedziała Radiu Watykańskiemu s. Germana. – Dlatego pilna jest zdrowa, zrównoważona edukacja. Pobudza nas to, by żyć, tak jak s. Celestyna, duchem wiary, i gorącą miłością do ubogich. Mamy dążyć do konstruktywnego dialogu z dziećmi, z młodzieżą i z dorosłymi. Życie osobiste, rodzinne i społeczne winno coraz bardziej odpowiadać dobru wspólnemu”.

Maria Anna Donati urodziła się w 1848 r. w Marradi koło Florencji. Z rodzinnego domu wyniosła wrażliwość na krzywdę dzieci, których rodzice z powodu nędzy materialnej czy moralnej weszli w konflikt z prawem. Jej kierownikiem duchowym był ks. Celestino Zini z zakonu pijarów, zajmującego się wychowaniem młodzieży. Dzięki niemu poznała charyzmat założyciela tego zakonu, św. Józefa Kalasantego. Mając 41 lat, wraz z czterema towarzyszkami dała początek wspólnocie zakonnej troszczącej się o zaniedbane dziewczęta, zwłaszcza córki więźniów. Tak powstało zgromadzenie Ubogich Córek św. Józefa Kalasantego. Założycielka, składając śluby zakonne, przyjęła imię s. Celestyny od Matki Bożej. Zmarła w 77. roku życia w 1925 r. we Florencji. Dziś założone przez nią siostry poza Włochami działają również w Brazylii, Nikaragui i Rumunii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg