Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II najprawdopodobniej zakończy się w szczególnym dniu - w 30. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Datę tę potwierdził dziennikowi Polska bp Tadeusz Pieronek.
- Jeśli do tego czasu zakończą się prace, to Benedykt XVI ogłosi papieża Polaka błogosławionym - mówi Pieronek. Biskup kierował w Krakowie zespołem kościelnych ekspertów pomagających w prowadzeniu procesu przez rzymski trybunał główny.
Prace nad uznaniem papieża za błogosławionego prowadzone są szybko. W zeszłym tygodniu zamknięto najważniejszy dokument w procesie beatyfikacyjnym - tzw. pozycję o cnotach.
Opracowanie zawiera świadectwa innych osób i wydarzeń z życia papieża świadczące o tym, że osiągnął on cnoty chrześcijańskie w stopniu heroicznym. - Jedną z głównych cech Jana Pawła II była otwartość na wszystkich ludzi, niezależnie od wyznania - mówi ks. Stefan Ryłko, krakowski kapłan, postulator m.in. w procesie beatyfikacyjnym królowej Jadwigi.
- Nie ma szablonu - tłumaczy ks. Stefan Ryłko, krakowski kapłan, postulator m.in. w procesie beatyfikacyjnym królowej Jadwigi. - U każdego mogą być inne. Jedną z głównych cech Jana Pawła II była otwartość na wszystkich ludzi, niezależnie od wyznania. O tym jednak zadecyduje trybunał.
Gotowy jest też drugi ważny dokument, który potwierdza cud dokonany po śmierci papieża. Chodzi o nagłe i trwałe uzdrowienie francuskiej zakonnicy Marie Simon Pierre Normand z choroby Parkinsona. Cud ten został już uznany przez specjalną komisję lekarską.
Dokumenty muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez komisje teologów i kardynałów, potem Benedykt XVI podejmie ostateczną decyzję. Jeśli jednak pojawiłyby się jakieś przeszkody, to Jan Paweł II zostałby uznany za błogosławionego przy następnej okazji, czyli 2 kwietnia 2009 r., w czwartą rocznicę śmierci Jana Pawła II.
Nie ma jeszcze pewności, czy komisje zdążą. - Mogą na przykład pojawić się jakieś nowe informacje dotyczące działalności Jana Pawła II - mówi ks. Jacek Urban, który był jednym z członków komisji historycznej archidiecezji krakowskiej badającej dokumenty dotyczące papieża w procesie beatyfikacyjnym. - Wtedy komisje nie mogłyby zamknąć procesu. Muszą przecież wszystko sprawdzić.
Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się 28 czerwca 2005 roku. Polski papież jest pierwszą osobą w nowożytnej historii Watykanu, której proces został wszczęty tuż po śmierci, z ominięciem proceduralnego okresu oczekiwania. Według prawa kanonicznego powinno upłynąć pięć lat.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.