Watykan chce mszy w Arabii Saudyjskiej

Stolica Apostolska ujawniła wczoraj, że prowadzi poufne rozmowy z Arabią Saudyjską na temat zbudowania tam pierwszego katolickiego kościoła. Obecnie półtora miliona saudyjskich chrześcijan nie ma świątyni - pisze Dziennik.

- Rozmowy rozpoczęły się już kilka tygodni temu - potwierdził wczoraj arcybiskup Paul-Mounged El-Hachem, nuncjusz Stolicy Apostolskiej w Zatoce Perskiej i na Półwy-spe Arabskim. Jego zdaniem powstanie pierwszego kościoła w saudyjskim królestwie byłoby ważnym znakiem poprawy stosunków pomiędzy muzułmanami a chrześcijanami.

Watykan wskazuje przy tym, że wyznawcy Allaha mają w Europie nieograniczone możliwości kultywowania swojej religii.

Tymczasem w Arabii Saudyjskiej samych tylko katolików jest około miliona, ale legalnie mogą się oni modlić jedynie w domach. Demonstrowanie wiary, choćby publiczne wykonywanie znaku krzyża, jest zabronione. - Jeśli uzyskamy zgodę na zbudowanie kościoła, będzie to sukces o historycznym znaczeniu - powiedział papieski rzecznik prasowy Federico Lombardi.

Watykan ma już pierwsze sukcesy w polityce upominania się o prawa katolików mieszkających na Półwyspie Arabskim. W ubiegłym tygodniu pierwszy kościół otwarto w graniczącym z Arabią Saudyjską Katarze,

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama