Stolica Apostolska ujawniła wczoraj, że prowadzi poufne rozmowy z Arabią Saudyjską na temat zbudowania tam pierwszego katolickiego kościoła. Obecnie półtora miliona saudyjskich chrześcijan nie ma świątyni - pisze Dziennik.
- Rozmowy rozpoczęły się już kilka tygodni temu - potwierdził wczoraj arcybiskup Paul-Mounged El-Hachem, nuncjusz Stolicy Apostolskiej w Zatoce Perskiej i na Półwy-spe Arabskim. Jego zdaniem powstanie pierwszego kościoła w saudyjskim królestwie byłoby ważnym znakiem poprawy stosunków pomiędzy muzułmanami a chrześcijanami.
Watykan wskazuje przy tym, że wyznawcy Allaha mają w Europie nieograniczone możliwości kultywowania swojej religii.
Tymczasem w Arabii Saudyjskiej samych tylko katolików jest około miliona, ale legalnie mogą się oni modlić jedynie w domach. Demonstrowanie wiary, choćby publiczne wykonywanie znaku krzyża, jest zabronione. - Jeśli uzyskamy zgodę na zbudowanie kościoła, będzie to sukces o historycznym znaczeniu - powiedział papieski rzecznik prasowy Federico Lombardi.
Watykan ma już pierwsze sukcesy w polityce upominania się o prawa katolików mieszkających na Półwyspie Arabskim. W ubiegłym tygodniu pierwszy kościół otwarto w graniczącym z Arabią Saudyjską Katarze,
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.