Do wierności charyzmatowi św. Jana Bosko oraz personalnego wsparcia prac prowadzonych w Europie zachęcił Benedykt XVI księży salezjanów.
Pod hasłem „Daj mi dusze, resztę zabierz” w Rzymie rozpoczęła obrady 26. kapituła generalna Towarzystwa św. Franciszka Salezego. 223 delegatów z całego świata w ciągu niemal półtora miesiąca przeanalizuje stan zgromadzenia oraz perspektywy prac apostolskich na najbliższych 6 lat. Refleksja prowadzona będzie w czterech grupach tematycznych: ewangelizacja poprzez edukację, salezjański styl życia, ubóstwo ewangeliczne oraz nowe obszary misji.
Charyzmat św. Jana Bosko jest darem dla całego Kościoła – napisał Papież do uczestników kapituły. Aby wiernie nim żyć, potrzeba czujności w obliczu możliwych wpływów sekularyzmu oraz determinacji w przezwyciężaniu „liberalnego stylu” życia zakonnego. Stałe wzorowanie się na św. Janie Bosko pozwoli przezwyciężyć pokusę aktywizmu oraz dbać o życie duchowe. Z kolei troska o prosty, trzeźwy, ubogi i surowy styl życia uchroni przed przeciętnością i zagrożeniem mentalnością burżuazyjną. Otworzy też na potrzeby biednych.
Zachęcając do ewangelizacji poprzez wychowanie Benedykt XVI symbolicznie wręczył salezjanom swój niedawny list do diecezji rzymskiej o pilnej potrzebie edukacji. Przypomniał też, że duchowi synowie ks. Bosko od początku prowadzili misje w Patagonii, Ameryce Łacińskiej, Azji, Oceanii, Afryce i na Madagaskarze. „W chwili, gdy w Europie zmniejsza się liczba powołań, a przybywa wyzwań duszpasterskich, Zgromadzenie Salezjanów z uwagą winno wzmocnić na tym kontynencie chrześcijańską ofertę, obecność Kościoła i charyzmatu św. Jana Bosko” – czytamy w papieskim liście. Benedykt XVI szczególnie wskazał w tym względzie troskę o nowych wykładowców Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie.
Aktualnie na świecie jest 15.750 salezjanów, w tym 116 biskupów, ponad 10 tys. księży, po 2 tys. koadiutorów i seminarzystów oraz 484 nowicjuszy. Towarzystwo św. Franciszka Salezego pracuje duszpastersko w 129 krajach. Rozpoczęta w Rzymie kapituła generalna zgromadzenia potrwa do 12 kwietnia.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.