Wizyta „ad limina" biskupów Salwadoru

Na audiencjach prywatnych Papież przyjął 25 lutego czterech biskupów z Salwadoru, którzy rozpoczęli wizytę ad limina (25 lutego - 1 marca 2008 r.).

Kraj ten leży w Ameryce Środkowej, nad Oceanem Spokojnym. Na powierzchni 21.041 km² (a zatem niewiele większej od województwa podlaskiego) ma ok. 6 mln mieszkańców, z czego 9 proc. stanowi pierwotna ludność indiańska, a 88-procentowa większość to Metysi. 78 proc. z nich jest katolikami, a 17 proc. stanowią protestanci. Terytorium, zamieszkiwane przez Azteków i Majów, na początku XVI wieku zdobyli Hiszpanie. Salwador ogłosił niepodległość w 1823 r. Na jego burzliwą historię złożyły się liczne konflikty zbrojne. Po 13-letniej wojnie domowej, zakończonej porozumieniem pokojowym w 1992 r., kraj wszedł na drogę demokratyzacji.

Ewangelizację obecnego Salwadoru rozpoczęto w XVI w. Pierwsza diecezja powstała w 1842 r. w stolicy kraju, San Salvadorze. Na początku ostatniej wojny domowej (w 1980 r.) zamordowany został tamtejszy arcybiskup Óscar Arnulfo Romero. Dziś kraj ma osiem diecezji i biskupstwo polowe. Dwukrotnie (w 1983 i 1996 r.) Salwador odwiedził Jan Paweł II.

Wśród biskupów przyjętych dziś przez Benedykta XVI był arcybiskup stolicy kraju, Fernando Sáenz Lacalle. Stoi on na czele konferencji episkopatu. Zapytany o główne problemy duszpasterskie Salwadoru, wskazał m.in. na liczną emigrację do USA i przemieszczanie się ludności wewnątrz kraju, zorganizowaną przestępczość – zwłaszcza młodzieżową – oraz konieczność ochrony rodziny i życia.

„Możemy być wdzięczni Bogu, że dzięki wspólnemu działaniu wielu organizacji katolickich prowadzonej od kilku już lat zebraliśmy liczne podpisy, osiągając poprawkę pierwszego artykułu konstytucji – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Sáenz Lacalle. – Głosowało za nią ponad dwie trzecie deputowanych. Poprawiony artykuł mówi odtąd o respektowaniu życia «od chwili poczęcia». Był to wielki sukces, pozwalający na obronę życia i nie dopuszczający jakiegokolwiek prawodawstwa sprzyjającego aborcji. Obecnie zabiegamy o jeszcze jedną reformę konstytucyjną. Chodzi o to, by małżeństwo było określone jako związek mężczyzny i kobiety. Ponadto dążymy do zapewnienia prawa do adopcji jedynie parom heteroseksualnym, żyjącym w regularnym związku małżeńskim”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg