Już niebawem można będzie odbyć wirtualną przechadzkę po watykańskiej nekropolii, znajdującej się w podziemiach bazyliki św. Piotra, pod poziomem tzw. Grot Watykańskich.
Informuje o tym „L'Osservatore Romano” w związku ze spotkaniem przewodników po tej nekropolii z Benedyktem XVI podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
Okazją jest trzydziesta rocznica działalności tzw. biura wykopalisk Budowy św. Piotra (Fabbrica di San Pietro), czyli zakładów prowadzących obecnie prace konserwacyjne w tej rzymskiej świątyni. Instytucja ta nawiązuje do tradycji rzemieślników i artystów, którzy budowali bazylikę pięćset lat temu. Na jej czele stoi archiprezbiter Bazyliki Watykańskiej kard. Angelo Comastri. On też przyprowadzi do papieża 90 przewodników po nekropolii.
Jeden z nich, Paolo Parrotta, opowiedział watykańskiemu dziennikowi o dziejach biura i pracy przewodników. Prace wykopaliskowe, prowadzone w latach 1939-1950, pozwoliły na odkrycie grobu Księcia Apostołów oraz nekropolii, na której, w początkach IV wieku, wzniesiona została bazylika Konstantyna. Ciągnie się ona aż do Zamku św. Anioła. Chociaż w orędziu radiowym z okazji Bożego Narodzenia w Roku Świętym 1950 Pius XII ogłosił, że „znaleziony został grób Księcia Apostołów”, nierozstrzygnięta wtedy była jeszcze sprawa jego relikwii. Obok grobu znaleziono bowiem ludzkie kości. Jednakże zdaniem papieża nie można było „z całą pewnością udowodnić, że należały one do doczesnych szczątków Apostoła”. Dopiero Paweł VI w 1968 r., opierając się na badaniach przeprowadzonych przez Margheritę Guarducci, zdecydował, że w specjalnym relikwiarzu umieszczone zostanie dziewięć fragmentów odnalezionych wcześniej kości. Napis na nim głosi, że najprawdopodobniej należą one do błogosławionego Piotra Apostoła.
Do 1975 roku wstęp do nekropolii watykańskiej mieli tylko archeolodzy i niewielkie grupy studentów. Z okazji obchodzonego wówczas Roku Świętego zaczęto tam wpuszczać także pierwszych pielgrzymów. Trzy lata później powstało wspomniane biuro zajmujące się wykopaliskami. W 2000 r. wprowadzono regulamin zwiedzania nekropolii. Liczba zwiedzających nie może przekroczyć 250 dziennie, podzielonych na grupy po 12 osób, najczęściej mówiących tym samym językiem. „Przychodzą Żydzi i muzułmanie, prawosławni, głowy państw, ambasadorowie, kapłani innych religii i wyznań, ale i zwykli wierni. Wiele osób nie potrafi ukryć wzruszenia” – powiedział watykańskiemu dziennikowi Paolo Parrotta.
Od 1970 do dziś nekropolię watykańską odwiedziło ponad 1.100.000 osób, z czego aż 58 tysięcy w roku 2007. Najwięcej zwiedzających, bo aż 400 tysięcy pochodziło z krajów języka angielskiego, ponad ćwierć miliona z obszaru języka niemieckiego i ponad dwieście tysięcy Włochów.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.