XVI Światowy Dzień Chorego

W tym roku Światowy Dzień Chorego, obchodzony już po raz szesnasty 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, łączy się z dwoma ważnymi dla życia Kościoła wydarzeniami: ze 150. rocznicą objawień Niepokalanej w Lourdes i z obchodami Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Quebeku, w Kanadzie.

Eucharystia – Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny

Jak podkreśla w orędziu na Światowy Dzień Chorego Benedykt XVI, „duszpasterstwo służby zdrowia i chorych powinno czerpać właśnie z Eucharystii duchową siłę, potrzebną, by skutecznie nieść pomoc człowiekowi i pomagać mu zrozumieć zbawczą wartość jego cierpienia.” Nawiązując do czerwcowego Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, Papież pisze, że „gdy w Quebecu rozważana jest tajemnica Eucharystii jako daru Boga, aby świat miał życie, podczas Światowego Dnia Chorego – w idealnej duchowej symetrii - nie tylko uwydatnia się rzeczywisty udział ludzkiego cierpienia w zbawczym dziele Boga, ale można też w pewnym sensie zakosztować jego cennych owoców, obiecanych tym, którzy wierzą. I tak ból, przyjęty z wiarą, staje się bramą do tajemnicy odkupieńczego cierpienia Jezusa oraz do osiągnięcia z Nim pokoju i szczęśliwości Jego zmartwychwstania”.
Światowy Dzień Chorego przyjmuje zazwyczaj formę modlitwy eucharystycznej z chorymi i cierpiącymi. W katedrach diecezjalnych, a także w poszczególnych parafiach odprawiane są w tym dniu specjalne Msze św. z tzw. błogosławieństwem Lourdzkim – ksiądz błogosławi Najświętszym Sakramentem każdego chorego, udzielany jest też sakrament namaszczenia chorych.


Współuczestniczyć w cierpieniu

„Niech zbliżający się Światowy Dzień Chorego będzie także okazją sprzyjającą szczególnej modlitwie do Maryi o macierzyńską opiekę nad złożonymi niemocą, nad personelem medycznym i nad osobami zaangażowanymi w duszpasterstwo chorych i pracowników służby zdrowia – zachęca Benedykt XVI. Myślę zwłaszcza o kapłanach pracujących na tym polu, o zakonnicach i zakonnikach, o wolontariuszach i o wszystkich osobach, które z prawdziwym poświęceniem służą chorym i potrzebującym, wspierając ich na ciele i na duchu. Zawierzam wszystkich Maryi, Bożej i naszej Matce, Niepokalanemu Poczęciu. Niech Ona pomaga każdemu dawać świadectwo, że jedyną właściwą odpowiedzią na ból i ludzkie cierpienie jest Chrystus, który zmartwychwstając zwyciężył śmierć i obdarzył nas życiem bez kresu. W tym duchu z serca udzielam wszystkim specjalnego Błogosławieństwa Apostolskiego”.

Odpusty dla chorych

Światowy Dzień Chorego jest okazją do uzyskania odpustu zupełnego, którego udzielił papież Benedykt XVI. Na całym świecie będzie można go uzyskać w sam dzień 150. rocznicy objawień w Lourdes, czyli 11 lutego 2008 roku, oraz przez całą poprzedzającą go nowennę – a więc od 2 do 11 lutego. Natomiast w samym sanktuarium w Lourdes uzyskanie odpustu będzie możliwe codziennie przez cały obchodzony tam rok jubileuszowy. Rozpoczął się on 8 grudnia – czyli w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – i potrwa aż do 8 grudnia 2008 roku. Odnośne rozporządzenia zawiera, opublikowany 5 grudnia 2007 r., dekret Penitencjarni Apostolskiej.
Odpust zupełny otrzymuje się pod zwykłymi warunkami spowiedzi sakramentalnej, komunii eucharystycznej i modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Należy pobożnie nawiedzić wizerunek Matki Bożej z Lourdes, wystawiony do czci publicznej w jakimkolwiek kościele, kaplicy, grocie czy innym godnym miejscu. Odpust zupełny mogą wówczas uzyskać również osoby nie mogące z powodu choroby, wieku czy innych uzasadnionych przyczyn wyjść z domu. Odwiedzają one wtedy w duchu wspomniane miejsca, odmawiając przepisane modlitwy i postanawiając spełnić 3 zwykłe warunki odpustu, gdy to będzie możliwe.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg