Biskupi Kostaryki rozpoczęli wizytę ad limina Apostolorum (4-9 lutego 2008 r.). Papież przyjął w poniedziałek czterech z nich, w tym abp. Hugo Barrantesa Ureñę, metropolitę stolicy tego środkowoamerykańskiego kraju, San José.
Kostaryka ma 4,3 mln mieszkańców na rozciągającym się między Morzem Karaibskim a Oceanem Spokojnym terytorium mniejszym niż jedna szósta obszaru Polski. Katolicy stanowią 86 proc. ludności.
Na ziemie dzisiejszej Kostaryki Krzysztof Kolumb dotarł w roku 1502. Była to kolonia hiszpańska aż do uzyskania niepodległości w 1821 r. Kostaryka uchodzi za jeden z najbardziej ustabilizowanych krajów Ameryki Łacińskiej, pod względem demokracji i dobrobytu. Od roku 1949 jest jedynym państwem nieposiadającym wojska, które zostało zastąpione Gwardią Cywilną. W 1983 r. Kostaryka ogłosiła neutralność. Ostatnio w kraju występują nierówności społeczne i częstszą stała się przemoc, głównie w miastach.
„Pierwszą troską dla nas, biskupów, są postępy laicyzacji w Kostaryce” – powiedział Radiu Watykańskiemu bp José Francisco Ulloa Rojas. Przewodniczący kostarykańskiego episkopatu dostrzega w społeczeństwie coraz większą obojętność religijną, głównie wśród młodzieży. Innym niepokojącym biskupów aspektem są problemy rodziny. „W Kostaryce była ona zawsze decydującym czynnikiem integracji i jedności. Jednak w ostatnich latach zaczęła się rozpadać i wydaje się, że nie jest już, jak dotąd, pasem transmisyjnym wartości. To rodzi problem, jak dać dzieciom chrześcijańskie wychowanie” – powiedział ordynariusz diecezji Cartago. Zauważył, że wcześniej zadanie to pełniła rodzina.
Dziś natomiast w Kostaryce silne są prądy laicystyczne, dążące do eliminacji wymiaru religijnego, zamknięcia go w sferze prywatnej. Naciskają one, by usunąć z konstytucji artykuł dający Kościołowi prawo prowadzić wychowanie religijne w szkole. Inne wspólnoty religijne również domagają się tego prawa. „Grozi niebezpieczeństwo, że przeważą prądy dążące do usunięcia ze wszystkich instytucji oświatowych obowiązkowego nauczania religii katolickiej, ale my, biskupi, staramy się go bronić. Rząd utrzymuje je w szkołach, gdyż przewiduje to konstytucja” – powiedział bp Ulloa Rojas.
Ewangelizację Kostaryki rozpoczęli w drugiej połowie XVI wieku franciszkanie. W roku 1635 Indianka Juana Pereira miała pierwsze objawienie maryjne w Cartago. Powstało tam sanktuarium Matki Bożej Anielskiej, którą w 1926 r. ogłoszono Królową Kostaryki. Kraj należał do diecezji sąsiadującej z nim Nikaragui aż do utworzenia w 1850 r. diecezji w José. W 1921 r. powstała tam metropolia. W jej skład wchodzi obecnie osiem kostarykańskich diecezji.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.