Benedykt XVI o miejscu dla Boga i prawa naturalnego w przestrzeni publicznej

Boga nie można nigdy wykluczać z horyzontu człowieka i historii, gdyż niesie On nam sprawiedliwość i pokój. Przypomniał o tym Papież akredytowanym przy Watykanie dyplomatom, którzy przybyli 7 stycznia złożyć mu życzenia noworoczne.

Na tradycyjnym dorocznym spotkaniu z korpusem dyplomatycznym Benedykt XVI dokonał panoramicznego przeglądu świata. Zaczął od Ameryki Łacińskiej, którą w zeszłym roku odwiedził, spotykając się w Brazylii z biskupami całego kontynentu. Podkreślił, że nie brak tam wymownych znaków nadziei, ale są też powody do niepokoju. Wyraził nadzieję na poprawę sytuacji na Kubie. Wspomniał klęski żywiołowe, takie jak trzęsienie ziemi w Peru, powodzie w Meksyku i Ameryce Środkowej oraz – przechodząc do innych części globu – w Afryce, Azji, zwłaszcza Bangladeszu, i Oceanii. Mówiąc o Bliskim Wschodzie, zaapelował raz jeszcze o dialog i pojednanie, szczególnie w Ziemi Świętej, Libanie, Iraku. Z innych krajów azjatyckich dotkniętych konfliktami wymienił Pakistan, Afganistan i Birmę. Wyraził ból z powodu trudnej sytuacji Darfuru, a także konfliktów w takich krajach afrykańskich, jak Demokratyczna Republika Konga, Somalia i Kenia.

Kierując z kolei myśl ku Europie, Papież wyraził radość z postępów dokonanych w różnych krajach bałkańskich. Życzył rozwiązania problemów Kosowa i Cypru. Nawiązując do swej ubiegłorocznej podróży do Austrii, podkreślił wkład Kościoła w integrację europejską. Zwrócił uwagę, że nasz kontynent nie może negować swych chrześcijańskich korzeni.

„Z tego krótkiego przeglądu wyraźnie widać, że bezpieczeństwo i równowaga na świecie nadal pozostają kruche – mówił Papież. Powody do niepokoju są liczne. Tym niemniej wszystkie świadczą, że ludzka wolność nie jest absolutna, ale stanowi dobro wspólnie przez nas podzielane, za które wszyscy są odpowiedzialni. W konsekwencji porządek i prawo to elementy, które ją gwarantują. Jednak prawo tylko wówczas będzie miało skuteczną moc zapewniającą pokój, kiedy jego podstawy zostaną zakorzenione w prawie naturalnym, danym przez Stwórcę”.

Papież wskazał też na znaczenie, jakie Stolica Apostolska przypisuje dialogowi między kulturami i religiami. Wyraził uznanie i wdzięczność za list 138 osobistości muzułmańskich z 13 października 2007 r. Nawiązując do 60-lecia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, podkreślił troskę Kościoła o to, by były one nie tylko głoszone, ale także wprowadzane w życie.

„Muszę raz jeszcze wyrazić ubolewanie z powodu nieustannych ataków, dokonywanych na wszystkich kontynentach przeciw ludzkiemu życiu – kontynuował Benedykt XVI. Chciałbym przypomnieć razem z wieloma badaczami i naukowcami, że nowe horyzonty bioetyki nie narzucają wyboru między nauką a moralnością. Natomiast wymagają one raczej moralnego korzystania z nauki. Z drugiej strony, przypominając apel Papieża Jana Pawła II z okazji Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, cieszę się, że 18 grudnia zeszłego roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję wzywającą państwa, by wprowadziły moratorium co do wykonywania kary śmierci. Życzę, by ta inicjatywa pobudziła publiczną debatę nad sakralnym charakterem ludzkiego życia. Raz jeszcze ubolewam nad niepokojącymi zamachami na integralność rodziny opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety. Osoby odpowiedzialne za politykę, niezależnie od tego, do jakiej partii należą, winny bronić tej fundamentalnej instytucji, będącej podstawową komórką społeczeństwa”.

Benedykt XVI wyraził niepokój nie przestrzeganiem wolności religijnej. Powiedział, że staje w obronie zarówno dyskryminowanych chrześcijan, jak i wyznawców innych religii. Ponadto wskazał na konieczność uniemożliwienia terrorystom dostępu do broni masowej zagłady.

Stolica Apostolska utrzymuje aktualnie stosunki dyplomatyczne ze 176 krajami. 31 maja 2007 r. nawiązały je z nią Emiraty Arabskie. Papież zapewnił jednak dyplomatów, że pamięta również o tych narodach, które takich relacji jeszcze nie nawiązały.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama