2 stycznia dziękowano na Jasnej Górze za październikową beatyfikację Matki Celiny Borzęckiej. Uroczystość była wielkim „Te Deum" za życie i dzieło założycielki Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek oraz modlitwą o odnowienie świętości w każdym z nas.
Abp Stanisław Nowak podkreślił, że aktywna posługa m. Celiny była wyrazem miłości, którą rozumiała jako spełnienie woli Bożej. Metropolita częstochowski wzywał, aby usłyszeć głos błogosławionej wypowiedziany do sióstr na częstochowskim dworcu kolejowym: „Bądźcie świętymi. Usłyszmy ten głos, żeby zmartwychwstać”.
S. Anna Helena Skalik, przełożona prowincji warszawskiej, zachęciła do „korzystania” z wielkiego daru nowych błogosławionych. „To są nowi pośrednicy między Bogiem a ludźmi i powinniśmy korzystać z tego pośrednictwa, i próbować coś z ich życia naśladować w naszym życiu. Jest to także przypomnienie, że świętość jest możliwa w każdym czasie i w każdym stanie” – zauważyła s. Prowincjalna.
Jasna Góra nieprzypadkowo została wybrana na jedno z centralnych miejsc dziękczynienia. Właśnie tu modliła się m. Celina, powierzając Maryi zgromadzenie i pierwsze w Polsce zakonne placówki.
W uroczystości, poza rodziną zmartwychwstańską, uczestniczyło wielu tych, którzy przez wstawiennictwo bł. Celiny doznali licznych łask.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.