Już drugi dzień trwa Europejskie Spotkanie Młodych w Genewie. Bierze w nim udział 40 tys. młodych, w tym 9 tys. Polaków. Każdy dzień spotkania ma plan podobny do obowiązującego w wiosce Taizé we Francji.
Sobotnie przedpołudnie młodzież spędziła w 160 parafiach Genewy i okolic. Była to okazja do wzajemnego poznania się, wymiany doświadczeń, dyskusji o oczekiwaniach związanych ze spotkaniem.
„Nasza obecność nie polega na przyjeździe do atrakcyjnego miasta i spędzeniu w nim pięciu dni. Tutaj coś się zasieje, usłyszymy słowo, a następnie będziemy je rozważać po powrocie do domu” – mówi Wiesława z Gdańska. Anna dodaje, że najważniejsza jest dla niej atmosfera spotkań, czas spokojnej, wyjątkowej modlitwy. „Taizé uzależnia” – mówi.
W Szwajcarii żyją obok siebie ludzie różnych chrześcijańskich Kościołów i innych religii, różnych języków i kultur. Genewa ma dla braci z Taizé szczególne znaczenie. Mówił o tym w pierwszym rozważaniu w halach Palexpo brat Alois. Brat Marek zauważa, że założyciel wspólnoty, brat Roger, urodził się w Szwajcarii, a wspólnota Taizé jest bezpośrednio związana z Genewą. Stąd wyruszył po wojnie brat Roger z pierwszymi współbraćmi i osiedlił się w Burgundii.
Młodzież z całej Europy zamieszkała głównie u rodzin. Genewa otworzyła się na młodych i okazała im gościnność. Polacy doświadczyli ciepła i serdeczności. Mieszkańcy Genewy dbają o młodych pielgrzymów i starają się, aby niczego im nie brakowało.
W Genewie można się przekonać, że młodzi Polacy coraz lepiej posługują się językami obcymi. Nie ma barier, które można było zaobserwować jeszcze kilka lat temu. Młodzież mówi po francusku i włosku, a także po niemiecku i angielsku.
Oprócz wspólnej modlitwy trzy razy dziennie oraz pracy w grupach, zaplanowano imprezy kulturalne: zwiedzanie miasta z przewodnikiem, występ szwajcarskich górali i koncert psalmów śpiewanych w Genewie od czasów reformacji.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.