Po południu, jak zwykle w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi, Benedykt XVI udał się na Plac Hiszpański w historycznej części Rzymu. Pod stojącą tam figurą Matki Bożej zorganizowano tradycyjne nabożeństwo, połączone ze złożeniem przez Papieża kwiatów u stóp maryjnej kolumny.
Po drodze Papież zatrzymał się przed kościołem Świętej Trójcy, gdzie pozdrowili go przedstawiciele kupców prowadzących sklepy przy reprezentacyjnym trakcie handlowym Via Condotti.
W przemówieniu wygłoszonym przed figurą Maryi na Placu Hiszpańskim Ojciec Święty zwrócił uwagę, że w dzisiejszą uroczystość wszyscy, zarówno rzymianie, jak i przybysze, mogą poczuć się jedną rodziną zgromadzoną wokół wspólnej Matki. Jest ona dla nas wzorem postępowania śladami Chrystusa w wierze, nadziei i miłości od radości Zwiastowania, poprzez boleść Kalwarii, aż po chwałę Zmartwychwstania.
„Po raz kolejny w ten uroczysty dzień Kościół wskazuje światu Maryję jako znak niezachwianej nadziei i ostatecznego zwycięstwa dobra nad złem – mówił Papież. - Ta, którą wzywamy jako «pełną łaski» przypomina nam, że wszyscy jesteśmy braćmi i że Bóg jest naszym Stwórcą i Ojcem. Bez Niego, czy gorzej: wbrew Niemu, my ludzie nigdy nie znajdziemy drogi prowadzącej do miłości, nigdy nie zwyciężymy sił nienawiści i przemocy, nigdy nie zbudujemy trwałego pokoju”.
Benedykt XVI przypomniał, że w swej najnowszej encyklice wskazał potrzebę „świateł nadziei” w człowieczej podróży przez morze dziejów. Taką wytyczającą szlak „gwiazdą nadziei” jest dla wierzących Maryja, dzięki której Bóg zamieszkał na zawsze pośród swego ludu.
„Naucz nas, Maryjo, wierzyć, mieć nadzieję i miłować wraz z Tobą – modlił się Papież. - Wskaż nam drogę prowadzącą do pokoju, drogę do królestwa Jezusa. Ty, o Gwiazdo nadziei, która z drżeniem oczekujesz nas w świetle, co nie zna zachodu, w wiecznej Ojczyźnie, świeć nad nami i prowadź nas pośród codziennych spraw, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen!”.
Ojciec Święty zwrócił się także do pielgrzymów zgromadzonych w Lourdes i Lyonie, a połączonych z Rzymem telemostem. We Francji tegoroczna uroczystość Niepokalanego Poczęcia zbiegła się z rozpoczęciem obchodów 150-lecia maryjnych objawień św. Bernadetcie Soubirous. Papież życzył tamtejszym katolikom i ludziom poszukującym duchowej drogi ponownego odkrycia łaski Chrztu, Eucharystii oraz Sakramentu Pojednania.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.