Adwent to czas nadziei. Nasza nadzieja nie jest bezpodstawna, bo opiera się na wydarzeniu, które ma swoje miejsce w historii, a zarazem ją przekracza. Tym wydarzeniem jest Jezus Chrystus - powiedział Papież w homilii na pierwszych nieszporach niedzieli rozpoczynającej Adwent. Ojciec Święty przewodniczył im 1 grudnia w Bazylice Watykańskiej.
Benedykt XVI przypomniał, że tematowi nadziei poświęcił swą drugą encyklikę, która została ogłoszona wczoraj. Przekazuje ją duchowo całemu Kościołowi w tę pierwszą niedzielę Adwentu. W czasie przygotowań do Bożego Narodzenia wspólnota i poszczególni wierni będą mogli czytać ją i rozważać, by odkrywać piękno i głębię nadziei chrześcijańskiej. „Jest ona – powiedział Ojciec Święty – nierozdzielnie złączona ze znajomością oblicza Bożego. Tego oblicza, które Jezus, Jednorodzony Syn, objawił nam przez swe wcielenie, życie ziemskie i nauczanie, a przede wszystkim śmierć i zmartwychwstanie. Prawdziwa, pewna nadzieja opiera się na wierze w Boga, który jest miłością” – dodał Papież.
Benedykt XVI zwrócił uwagę, że człowiek może zgasić w sobie nadzieję, wykluczając Boga ze swego życia. Bóg zna ludzkie serce. Wie, że ten, kto Go odrzuca, nie poznał Jego prawdziwego oblicza. Nie przestaje zatem pukać do naszych drzwi, by zostać przyjęty. Daje czas ludzkości, by wszyscy mogli Go poznać. Taki też jest sens nowego roku liturgicznego. Bóg chce się na nowo objawiać przez Słowo i Sakramenty. Przez Kościół chce mówić do ludzkości i zbawiać dzisiejszych ludzi. „Każde rodzące się dziecko – powiedział Papież – jest znakiem ufności Boga względem człowieka. Jest też potwierdzeniem, przynajmniej domniemanym, nadziei, jaką żywi człowiek co do przyszłości otwartej na Bożą wieczność. Na tę nadzieję człowieka Bóg odpowiedział, rodząc się w czasie jako małe dziecko”.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.