Na razie jest za wcześnie, by podawać termin spotkania Patriarchy z Papieżem - tak twierdzi przewodniczący Wydziału Kontaktów Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego.
Metropolita Cyryl Gundiajew potwierdza tym samym stanowisko swojego podwładnego, ks. Igora Wyżanowa. Obaj przedstawiciele Patriarchatu Moskiewskiego skomentowali w ten sposób reakcje prasowe na wypowiedź kard. Waltera Kaspera, który uważa, że spotkanie Aleksego II z Benedyktem XVI może poprawić stosunki prawosławno-katolickie.
„Także i ja nie mogę podać dokładnej daty spotkania Patriarchy z Papieżem, ponieważ nie było ustaleń na ten temat. Toczy się proces roboczy, współdziałanie, dyskusja na temat wielu problemów, które niestety pojawiają się we wzajemnych stosunkach. Żeby doszło do takiego spotkania, potrzeba najpierw rozwiązać sporne kwestie między naszymi Kościołami” – powiedział metropolita Cyryl. Poziom obecnych stosunków prawosławno-katolickich metropolita Cyryl ocenił jako „o wiele wyższy niż kilka lat temu”.
Przy całej retoryce strony prawosławnej o wyższym poziomie i jakości wzajemnych stosunków prawosławno-katolickich, trudno oprzeć się wrażeniu o upartym trzymaniu się starych schematów. Dziwić może obstawanie przy warunku uprzedniego rozwiązania istniejących problemów przed spotkaniem Patriarchy z Papieżem, tak, jakby braterska rozmowa nie mogła dać pozytywnego impulsu dialogowi prowadzącemu do rozwiązania nabrzmiałych problemów.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.