Watykan: Konferencja o starości

Ponad 600 specjalistów z 64 krajów bierze udział w watykańskiej konferencji na temat duszpasterskiej troski o chorych w podeszłym wieku.

Trzydniowe sympozjum zorganizowane przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia zgromadziło lekarzy i duchownych różnych wyznań. Ukazuje, że ksiądz z lekarzem często pracują ręka w rękę – mówi prof. Wiesław Makarewicz z Akademii Medycznej w Gdańsku.

„Konferencja w bardzo ciekawy sposób łączy elementy teologiczne z elementami medycznymi – powiedział Radiu Watykańskiemu prof. Makarewicz. Wskazuje na pewne zaangażowanie Kościoła, jego troskę, jak również otwartość na współpracę z grupą ludzi, którzy w sposób profesjonalny zajmują się chorobą i chorymi. Z zaciekawieniem słuchałem wystąpień przedstawicieli różnych religii, nawet jeśli w krótkim czasie nie mogli swych tematów przedstawić w sposób wyczerpujący. Bardzo ciekawy był również element z rozważań demograficznych o tym, jaka przyszłość nas czeka. Jesteśmy pod wrażeniem badań, które wskazują, że społeczeństwa się intensywnie starzeją. Problem opieki nad starymi ludźmi to nie będzie problem solidarności międzypokoleniowej, ale to będzie potrzeba organizacji tego wewnątrz jednego pokolenia, gdyż młodych będzie za mało, aby zapewnić opiekę tym w podeszłym wieku”.

Oprócz nakreślenia obecnej sytuacji zadaniem konferencji przedyskutowanie praktycznych wskazań dla duszpasterstwa ludzi w podeszłym wieku. Trzydniowe obrady zakończą się 17 listopada.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama