Benedykt XVI do biskupów z Gabonu: Potrzeba formacji i troski o powołania

Pogłębiona formacja należy do pilnych zadań Kościoła w Gabonie - powiedział Papież biskupom tego afrykańskiego kraju. Odbywają oni w tych dniach wizytę ad limina Apostolorum.

Benedykt XVI przyjął 26 października dwóch gabońskich biskupów i jednego prefekta apostolskiego. Następnie spotkał się z całą 6-osobową konferencją episkopatu. Ojciec Święty zachęcił biskupów Gabonu do wspólnej troski o rozwijanie duszpasterstwa. Zwrócił uwagę, że im większa będzie komunia w episkopacie i wśród wszystkich katolików, tym skuteczniejsza stanie się ewangelizacja.

Gabończykom, pociąganym nieraz konsumpcyjnymi wzorcami społecznymi i permisywizmem, grozi osłabienie życia chrześcijańskiego. Dlatego konieczna jest pogłębiona formacja, do prowadzenia której trzeba dobrze przygotowanych księży i świeckich.

Ojciec Święty nawiązał do małej liczebności powołań. W Gabonie jest tylko jedno seminarium duchowne. Winno być przedmiotem jak największej uwagi biskupów, gdyż od niego zależy przyszłość Kościoła. We wszystkich diecezjach trzeba rozwijać duszpasterstwo powołaniowe. Papież okazał wdzięczność misjonarzom i misjonarkom za zapoczątkowane i nadal przez nich prowadzone dzieło ewangelizacji Gabonu. Wyraził też szczególną troskę o gabońskich księży. Wskazał, że stale rozwijając życie wewnętrzne w zjednoczeniu z Chrystusem, będą oni bardziej świadomi potrzeby wierności zobowiązaniom powziętym wobec Boga i Kościoła. Chodzi zwłaszcza o posłuszeństwo i czystość w celibacie. Kapłaństwo winni przeżywać coraz bardziej jako służbę braciom. Benedykt XVI zachęcił gabońskich księży, by starali się przede wszystkim o dobro Kościoła, a nie o korzyści osobiste.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg