Urzędową wizytę „ad limina Apostolorum" rozpoczęli biskupi Gabonu.
Ta była kolonia francuska leży w zachodniej części Afryki, na równiku. Gabon ma powierzchnię 267. 667 km², a zamieszkuje go 1 424 906 osób. Ponad połowa z nich (55%) należy do Kościoła katolickiego, 10% stanowią protestanci, 1/6 mieszkańców wyznaje religie pierwotne a 6% islam. Silna jest także działalność sekt pentakostalnych.
Początki ewangelizacji Gabonu sięgają połowy XIX wieku (1844 r.). Pierwszą diecezję utworzono tam przed 52 laty. Ćwierć wieku temu kraj ten odwiedził Jan Paweł II. Obecnie w Gabonie jest pięć diecezji i jedna prefektura apostolska. Pracuje tam 118 księży, a na jednego kapłana przypada niemal 8 tys. wiernych.
Zdaniem arcybiskupa stolicy Gabonu Liberville Basile’a Mvé Engone, wyzwaniem tamtejszego Kościoła „jest przede wszystkim formacja chrześcijańska księży, seminarzystów, aby orędzie ewangeliczne przemieniało życie ludzi, do których dociera. Jest to o tyle ważne, że w naszym kraju działa wiele sekt przybywających z zagranicy, dokonujących inwazji w Afryce subsaharyjskiej.
Chodzi nam o to, aby wierni nie musieli szukać formacji gdzie indziej. Wielkim wyzwaniem jest także młodzież, od której zależy przyszłość Kościoła. Kolejnym, podobnie jak w innych krajach afrykańskich – jest jedność. Należymy do różnych plemion – powiedział abp Mvé Engone. Kościół stoi więc przed wyzwaniem, aby ludzie różnych plemion czy ras nie żyli w konflikcie, ale aby podali sobie ręce i wspólnie pracowali na rzecz autentycznego rozwoju swej ojczyzny, na rzecz prawdziwej jedności, bez której nie może być postępu”.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.