21 października w Moskwie zakończył się kongres na temat encykliki Benedykta XVI „Deus Caritas est".
Mszę św. w katedrze sprawowali abp Tadeusz Kondrusiewicz i przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum” kardynał-nominat Paul Josef Cordes. 20 października w czasie obrad w oddzielnych grupach pracowali wszyscy biskupi z Rosji, po jednym z Europy, Kazachstanu i Mołdawii, oraz przedstawiciele „Caritas” rosyjskiej i europejskiej.
W grupie biskupiej poszczególni ordynariusze składali relacje z sytuacji społecznej i działalności dobroczynnej w swoich diecezjach. Pod koniec spotkania słowo na temat odpowiedzialności biskupa w sferze dobroczynności skierował kardynał-nominat Paul Josef Cordes. W drugiej grupie dyrektorzy oddziałów diecezjalnych „Caritas” złożyli sprawozdania ze swej działalności. Następnie uczestnicy obu grup spotkali się na wspólnym posiedzeniu dla podsumowania obrad.
Niedzielna Msza św. zgromadziła uczestników obrad kongresu, wiernych z moskiewskich parafii katolickich, ruchów i wspólnot działających przy parafiach. W homilii abp Kondrusiewicz podkreślił wagę modlitwy w życiu chrześcijanina oraz przedstawił zarys encykliki „Deus Caritas est”. Na końcu Mszy św. do wiernych zwrócił się kardynał-nominat Paul Josef Cordes, który wskazał na wzajemne ubogacanie się Tradycji Wschodu i Zachodu, i oczekiwania Zachodu na duchowe wzbogacenie przez Tradycję wschodnią.
Po Mszy św. w sali konferencyjnej kurii arcybiskupiej kardynał-nominat Paul Josef Cordes spotkał się ze wspólnotami neokatechumenalnymi z moskiewskiej parafii św. Olgi. Towarzyszyli mu abp Tadeusz Kondrusiewicz i wikariusz generalny archidiecezji Matki Bożej, prał. Andrzej Steckiewicz oraz katechiści wędrowni odpowiedzialni za Drogę Neokatechumenalną w Rosji.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.