Na wkład, jaki Kościół może wnieść w rozwiązywanie problemów społeczeństwa, wskazał Papież w przesłaniu na 45. Tydzień Społeczny włoskich katolików. Rozpoczął się on 18 października w Pistoi koło Florencji i kontynuowany jest do 21 października w Pizie.
Nawiązując do tematu obecnego tygodnia, którym jest dobro wspólne, Benedykt XVI podkreśla, że trzeba je rozpatrywać również w kontekście międzynarodowym. Dobro każdej osoby wiąże się z dobrem całej ludzkości. Działanie w życiu publicznym na rzecz sprawiedliwego porządku społecznego nie należy do Kościoła jako takiego, ale do wiernych świeckich będących obywatelami państwa.
Kościół „uznaje, że nie jest czynnikiem politycznym, nie może jednak zwolnić się od troski o dobro całej społeczności, w której żyje. Wnosi w nie swój specyficzny wkład, formując polityków i przedsiębiorców w autentycznym duchu prawdy i uczciwości, aby dążyli do dobra wspólnego, a nie do osobistych korzyści” – pisze Ojciec Święty w przesłaniu na Tydzień Społeczny włoskich katolików.
Wśród aktualnych włoskich problemów społecznych i etycznych Papież porusza kwestię poszanowania życia ludzkiego i małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety. Przypomina, że nie są to zasady wyłącznie „katolickie”, ale wartości ogólnoludzkie, wymagające obrony tak samo jak sprawiedliwość, pokój i środowisko. Benedykt XVI zwraca też uwagę, że kiedy brak stałej pracy nie pozwala młodym ludziom na założenie rodziny, rozwój społeczeństwa jest poważnie zagrożony.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.