Modlitwa o beatyfikację Jana Pawła II oraz poświęcenie pamiątkowej tablicy zgromadziły 16 października w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana Polonię austriacką.
W uroczystościach, zorganizowanych przez Polską Misję Katolicką w Austrii, wzięli udział przedstawiciele ambasady RP, organizacji i stowarzyszeń polonijnych oraz dzieci i młodzież ze szkoły polskiej. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji wiedeńskiej Franz Scharl, a homilię wygłosił bp Ryszard Karpiński.
„Przypomniałem pokrótce główne przesłania z pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski, aby sobie uświadomić, czy staramy się je realizować w naszym życiu w kraju i za granicą. Wyraziłem też wdzięczność Ojcu Świętemu za spotkania z Polakami i Polonią na całym świecie oraz za przyjmowanie nas na audiencjach ogólnych i specjalnych w Watykanie” – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Karpiński.
Zgromadzonych powitał ks. Zygmunt Waz CR, rektor Polskiej Misji Katolickiej i ks. Anton Faber, proboszcz parafii katedralnej. Biskup Scharl z uznaniem mówił o świadectwie wiary Polaków w archidiecezji wiedeńskiej i w Austrii.
Po Mszy św. wewnątrz katedry została odsłonięta i poświęcona tablica ku czci Jana Pawła II. Upamiętnia ona trzykrotny pobyt Papieży w Wiedniu. Została wykonana z tzw. morawieckiego marmuru pochodzącego z kamieniołomów, w których w czasie wojny pracował Karol Wojtyła. Z projektem tablicy wystąpił komitet składający się z przedstawicieli Polonii austriackiej. Wykonawcą płaskorzeźby jest artysta plastyk Zbigniew Kulas ze Strzegomia.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.