Wiedeń: Tablica ku czci Jana Pawła II

Modlitwa o beatyfikację Jana Pawła II oraz poświęcenie pamiątkowej tablicy zgromadziły 16 października w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana Polonię austriacką.

W uroczystościach, zorganizowanych przez Polską Misję Katolicką w Austrii, wzięli udział przedstawiciele ambasady RP, organizacji i stowarzyszeń polonijnych oraz dzieci i młodzież ze szkoły polskiej. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji wiedeńskiej Franz Scharl, a homilię wygłosił bp Ryszard Karpiński.

„Przypomniałem pokrótce główne przesłania z pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski, aby sobie uświadomić, czy staramy się je realizować w naszym życiu w kraju i za granicą. Wyraziłem też wdzięczność Ojcu Świętemu za spotkania z Polakami i Polonią na całym świecie oraz za przyjmowanie nas na audiencjach ogólnych i specjalnych w Watykanie” – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Karpiński.

Zgromadzonych powitał ks. Zygmunt Waz CR, rektor Polskiej Misji Katolickiej i ks. Anton Faber, proboszcz parafii katedralnej. Biskup Scharl z uznaniem mówił o świadectwie wiary Polaków w archidiecezji wiedeńskiej i w Austrii.

Po Mszy św. wewnątrz katedry została odsłonięta i poświęcona tablica ku czci Jana Pawła II. Upamiętnia ona trzykrotny pobyt Papieży w Wiedniu. Została wykonana z tzw. morawieckiego marmuru pochodzącego z kamieniołomów, w których w czasie wojny pracował Karol Wojtyła. Z projektem tablicy wystąpił komitet składający się z przedstawicieli Polonii austriackiej. Wykonawcą płaskorzeźby jest artysta plastyk Zbigniew Kulas ze Strzegomia.

«« | « | 1 | » | »»