- Przypomnimy sobie jego naukę, spojrzymy raz jeszcze na życie naszego papieża, pomodlimy się o jego kanonizację. Dzień Papieski to przystanek w zabieganym świecie - mówi Rzeczpospolitej rektor kościoła akademickiego św. Anny ks. Bogdan Bartołd.
Obchodzony jest on od sześciu lat, w niedzielę poprzedzającą 16 października – datę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Tegoroczne uroczystości rozpoczną się jutro sesją naukową „Jan Paweł II obrońca godności człowieka”, która odbędzie się w bibliotece uniwersyteckiej przy Krakowskim Przedmieściu 68. Początek o godz. 11.
O godz. 20 w kościele św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu 68 rozpocznie się czuwanie modlitewne, podczas którego akademicy będą rozważać tajemnice różańca, korzystając z tekstów Jana Pawła II. O godz. 22 przed kościołem, pod tablicą upamiętniającą wizytę Ojca Świętego u studentów, zapłonie znicz o średnicy 1 m.
W niedzielę na Trakt Królewski wyruszy ponad 300 wolontariuszy, którzy pod hasłem „Dzielmy się miłością” będą zbierać ofiary na papieskie stypendia dla ubogiej, zdolnej młodzieży. Zbiórki będą też przed kościołami parafialnymi.
Na Trakcie pojawią się również stypendyści w żółtych koszulkach, którzy w podziękowaniu za ofiary będą częstować krówkami. O godz. 16 na pl. Piłsudskiego rozpocznie się galowy koncert poświęcony papieżowi. Wystąpią m.in. Justyna Steczkowska, Paweł Kukiz i Patrycja Markowska.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.