„Dom Papieża jest otwarty dla wszystkich" - powiedział 12 października Benedykt XVI przy Spiżowej Bramie. Dokonał on uroczystego otwarcia odnowionego - po dwóch latach prac - głównego wejścia z placu św. Piotra do Pałacu Apostolskiego.
Bramę papieskiej siedziby w Watykanie wykonali z brązu, w latach 1617-1619, Giovanni Battista Soria i Orazio Censore. Kiedy w drugiej połowie tegoż stulecia Gian Lorenzo Bernini wzniósł monumentalną kolumnadę na placu przed Bazyliką Watykańską, Spiżową Bramę przeniesiono w roku 1663 na obecne miejsce. Znajduje się ona tam, gdzie kolumnada dochodzi do skrzydła pałacu, które nosi imię cesarza Konstantyna, twórcy pierwotnej Bazyliki św. Piotra.
„Właśnie ze względu na fakt, że ta brama stanowi wejście do domu tego, kogo Bóg powołał, by jako Ojciec i Pasterz prowadził cały Lud Boży, nabiera ona wartości symbolicznej i duchowej” – mówił podczas uroczystości Benedykt XVI. - Idą przez nią ci, którzy przychodzą się spotkać z Następcą Piotra. Przechodzą tędy pielgrzymi i osoby odwiedzające różne urzędy w Pałacu Apostolskim. Z całego serca życzę, by wszyscy wchodzący przez Spiżową Bramę poczuli się od razu serdecznie przyjęci przez Papieża” – powiedział Ojciec Święty.
Prace nad odnowieniem Spiżowej Bramy prowadziły służby techniczne Gubernatoratu Państwa Watykańskiego i warsztaty konserwatorskie Muzeów Watykańskich, korzystając z kompetentnej współpracy wyspecjalizowanych firm. Części z brązu i z drewna wzmocniono stalowymi strukturami. Papież wyraził wdzięczność wszystkim, którzy wykonali i finansowali prace. Nad wewnętrzną stroną portalu umieszczono napis: „Spiżowa Brama Pałacu Apostolskiego została odnowiona przez Ojca Świętego Benedykta XVI w Roku Pańskim 2007”.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.