Papież na 60-lecie Kirche in Not

O dalsze wspomaganie powołań kapłańskich i zakonnych, formacji zaangażowanego laikatu, mediów katolickich oraz Kościoła na Bliskim Wschodzie zaapelował Papież do organizacji Kirche in Not (Pomoc Kościołowi w Potrzebie).

Przesłanie gratulacyjne z okazji 60-lecia istnienia tego dzieła wystosował w imieniu Ojca Świętego kard. Tarcisio Bertone. Watykański sekretarz stanu zauważył, że do najgłębszych i zasadniczych niedostatków współczesności należy zapomnienie wielu ludzi i całych społeczeństw o Bogu. - Z jednej strony jest to związane z naciskiem laicyzacji i relatywizmu, z drugiej zaś z brakiem wolności religijnej w wielu krajach świata W tej sytuacji ogromne znaczenie ma kompleksowa formacja kandydatów do kapłaństwa, osób zakonnych oraz zaangażowanego laikatu - uważa kard. Bertone.

Purpurat tłumaczył, że formacja duchownych i świeckich powinna obejmować wymiar duchowy, ludzki, intelektualny i duszpasterski, aby mogli być oni skutecznymi narzędziami Bożej łaski w swych Kościołach lokalnych oraz na misjach. Kard. Bertone zwrócił uwagę, że w obliczu ogromnego wpływu mediów na ludzkie życie i kulturę potrzeba chrześcijan, którzy aktywnie przyczynialiby się do szerzenia w nich Ewangelii i upowszechniania wartości chrześcijańskich.

Watykański sekretarz stanu wyraził też zaniepokojenie sytuacją zagrożonego w swym istnieniu Kościoła na Bliskim Wschodzie oraz narzucanych tamtejszym chrześcijanom ograniczeń w publicznym wyznawaniu wiary. - Mimo to Duch Święty poprzez twórcze i mądre postawy może otworzyć nieoczekiwane możliwości dla wypełniania misji Kościoła - stwierdził kard. Bertone.

Kirche in Not założył w 1947 r. o. Werenfried van Straaten. Obecnie organizacja działa w 140 krajach świata, wspierając prześladowany i uciskany Kościół powszechny, zwłaszcza w obszarach dotkniętych nędzą, m.in. w krajach Ameryki Łacińskiej, Afryki, Azji i Europy Wschodniej. Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspomaga finansowo zakony kontemplacyjne, wspiera kształcenie księży, zakonników i zakonnic, buduje kościoły i kaplice, finansuje środki transportu, takie jak rowery, konie czy muły, troszczy się też o uchodźców i wydaje publikacje religijne. W ciągu 60 lat sumą niemal 3 miliarda euro stowarzyszenie sfinansowało 200 tysięcy projektów.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama