Watykan-ONZ: Wolność religijna spoiwem innych praw

Wolność religijna może służyć jako element syntezy i pomost między różnymi prawami człowieka. Podkreślił to abp Silvano Tomasi, zabierając głos (14 września) na trwającej od 10 do 28 września w Genewie 6. sesji ONZ-owskiej Rady Praw Człowieka.

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy urzędach Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie zwrócił uwagę, że publiczne czy prywatne wyznawanie religii wchodzi w zakres nie tylko praw cywilnych i politycznych. Wiąże się też z prawami ekonomicznymi, socjalnymi i kulturalnymi. Związek ten widoczny jest szczególnie w działalności charytatywnej wierzących i w solidarności okazywanej przez instytucje religijne m.in. w dziedzinie służby zdrowia i edukacji.

Co więcej, wpływ głównych religii świata często pomagał przezwyciężać subiektywne ograniczenia pozytywistycznego porządku prawnego poprzez obiektywne normy moralne, które służą dobru wspólnemu całej ludzkości. Na polu międzynarodowym i w polityce wewnętrznej poszczególnych państw trzeba uznać, że wolność wyrażania wiary religijnej pełni rolę publiczną – wskazał abp Tomasi. – Przyczynia się ona do spójności społeczeństwa, a zatem do pokojowego współistnienia wszystkich ludzi zamieszkujących dany kraj – mniejszości i większości, wierzących i niewierzących.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama