Biskup Caserty w środkowych Włoszech Raffaele Nogaro nie zastosował się do papieskiego motu proprio i zabronił rektorowi sanktuarium św. Anny odprawienia planowanej na wczorajszy wieczór mszy łacińskiej. Ksiądz zastosował się do zakazu biskupa - podała Rzeczpospolita.
Hierarcha tłumaczył, że czuje się odpowiedzialny za poprawność teologiczną i liturgiczną w diecezji, a dokument (który powstał z osobistej inicjatywy papieża) liberalizujący ograniczenia dotyczące mszy trydenckiej z tej odpowiedzialności go nie zwalnia. Jego zdaniem msza łacińska nie jest odpowiednim instrumentem nawiązywania relacji z Bogiem, a "mamrotanie po łacinie niczemu nie służy i dezorientuje wiernych". Stwierdził też, że msza łacińska sprowadza się do epatowania wiernych "niezrozumiałymi układami choreograficznymi".
Biskup Nogaro znany jest we Włoszech z kontrowersyjnych opinii. Stwierdził, że księża nie powinni błogosławić trumien włoskich żołnierzy przywożonych z "niesprawiedliwej wojny" w Iraku. Zezwala również na organizowanie islamskich i prawosławnych uroczystości religijnych w budynkach diecezji.
Papieskie motu proprio weszło w życie w sobotę. Formalnie biskup nie ma prawa zabraniać księżom odprawiania mszy łacińskiej, jeśli życzą sobie tego wierni. Sprawa podzieliła włoski Kościół. Obok entuzjastów, jak papieski wikariusz kardynał Ruini, są i sceptycy. Kilku biskupów, w tym arcybiskup Pizy, uznało, że papież wystąpił w ten sposób przeciw reformie liturgicznej ostatniego soboru. Biskup Como obawia się powstania "równoległego Kościoła".
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.