15 września beatyfikacja o. Basile-Antoine'a Moreau

15 września w Le Mans, w zachodniej Francji do chwały ołtarzy zostanie wyniesiony Sługa Boży Basile-Antoine Moreau. Uroczystościom beatyfikacyjnym będzie przewodniczył w imieniu Ojca Świętego prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. José Saraiva Martins.

O. Moreau żył w XIX wieku. Był założycielem Zgromadzenia Św. Krzyża. O jego osobowości mówi postulator sprawy beatyfikacyjnej, adwokat Andrea Ambrosi.

Andrea Ambrosi: Basile-Antoine Moreau przeżył praktycznie cały XIX wiek. W 1837 roku jego biskup polecił mu założenie wspólnoty misjonarskiej, która miała wychowywać młodzież i ewangelizować ludność wiejską. Zainicjował nie tylko męską gałąź zakonną, ale także żeńską, oraz trzecią – braci Zgromadzenia Św. Krzyża. Od tej pory dotarło ono do 15 krajów, na czterech kontynentach. Sługa Boży zmarł w 1873 r. w powszechnej opinii świętości.

RV: Czym wyróżnia się jego świętość, jego charyzmat?

Andrea Ambrosi: Ojciec Moreau starał się nauczyć członków założonej przez siebie rodziny zakonnej ducha jedności. Lubił mówić: „Jedność rodzi siłę, a jej brak prowadzi do zguby”. Pragnął owej jedności nie tylko dlatego, że musiał się równocześnie troszczyć o rozwój trzech wspólnot, ale także ponieważ całe Zgromadzenie, aby przetrwać powinno naśladować pierwszych chrześcijan, którzy mieli jedno serce i jednego ducha.

RV: Czy jakiś szczególny aspekt życia Sługi Bożego wywarł na panu szczególne wrażenie?

Andrea Ambrosi: Tak. Chodzi o słowa zawarte w jego bardzo znanej i rozpowszechnionej niegdyś książce „Pedagogika chrześcijańska”, wydanej w 1856 roku. Dostrzec w niej można gorliwość, z jaką podchodził do powierzonego mu dzieła. Był pełen żarliwego pragnienia, którego doświadcza się, gdy uczy się innych poznawać, miłować i służyć Bogu, a także zbawiać dusze. Działał gorliwie i z troską, a zarazem odważnie i wytrwale.

RV: Jakie przesłanie pozostawia nowy błogosławiony współczesnemu człowiekowi?

Andrea Ambrosi: Dzisiaj zakonnicy i zakonnice ze Zgromadzenia Św. Krzyża pracują jako wychowawcy do wiary w szkołach i na uniwersytetach -słynny jest ich uniwersytet Notre Dame w stanie Indiana, największa uczelnia katolicka w USA. Poza tym prowadzą posługę duszpasterską i udzielają pomocy społecznej. Zgromadzenie Św. Krzyża, jak już wspomniałem jest obecne w 15 krajach świata, a wszyscy jego członkowie nadal podtrzymują orędzie Basile-Antoine’a, którego centrum stanowi duchowość jedności. Jedynie ona mogła zapewnić rozwój trzem wspólnotom nawiązującym do jego imienia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama