W szczególnej łączności z Benedyktem XVI i w duchu wdzięczności za pierwszą koronację cudownego obrazu Matki Bożej koronami papieskimi z 1717 r. upływa na Jasnej Górze dzisiejszy odpust ku czci Narodzenia Najświętszej Marii Panny. W zorganizowanych grupach przybyło kilkanaście tysięcy pielgrzymów. Dotarła także pielgrzymka piesza z Jaworzna.
Koronacja Jasnogórskiego Wizerunku, która miała miejsce dokładnie 290 lat temu była wydarzeniem bez precedensu, pierwszym aktem koronacyjnym poza Włochami. Sam obrzęd uważano za ukoronowanie Bogarodzicy Maryi na Królową Polski.
Doroczne pielgrzymki przeżywali dziś na Jasnej Górze działkowcy, głuchoniemi, służby celne, finansowe i skarbowe oraz harcerze ZHR. Najliczniejsza, bo ponad 8-tysięczną grupę stanowili uczestnicy pielgrzymki Legionu Maryi. Wśród szczególnych intencji pątnicy wymieniali papieską pielgrzymkę w Austrii. „W miejscu siostrzanym, w największym sanktuarium naszej ojczyzny łączymy z narodem austriackim, z Ojcem Świętym, aby poruszył serca ludzi z środkowej i zachodniej Europy”.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.