Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził Austrię trzykrotnie - przypomniał Nasz Dziennik.
Pierwsza pielgrzymka miała miejsce w dniach od 10 do 13 września 1983 roku i związana była z zakończeniem dorocznych obchodów XIV Dni Katolickich Kościoła austriackiego (Katholikentag). Podczas czterodniowej pielgrzymki Ojciec Święty odwiedził Wiedeń i Mariazell. Jednym z ważniejszych wydarzeń tej wizyty były tzw. Nieszpory Europejskie, którym Papież z Polski przewodniczył na Heidenplatz w Wiedniu. W trakcie tego spotkania wygłosił słynne przemówienie, w którym przypomniał, że "tym, co doprowadziło kontynent europejskie do jedności w wielości, było rozprzestrzenienie się jednej wiary chrześcijańskiej". Stąd wezwał do budowania jedności Europy na jej chrześcijańskim fundamencie.
Oprócz powyższej uroczystości podczas tej pielgrzymki Ojciec Święty spotkał się z młodzieżą na wiedeńskim stadionie Prater, w Parku Dunajskim odprawił Mszę św. na zakończenie Dni Katolickich, spotkał się z prezydentem Austrii Kurtem Waldheimem i przewodniczył Mszy św. w wiedeńskiej katedrze św. Stefana. Jan Paweł II odwiedził również siedzibę ONZ, w zamku Hofburg spotkał się z przedstawicielami świata nauki i sztuki, na placu Am Hof z robotnikami, na placu Karola zaś z austriacką Polonią.
W dniu 13 września 1983 roku Ojciec Święty pielgrzymował do polskiego sanktuarium narodowego, czyli kościoła św. Józefa na Kahlenbergu w związku z przypadającą 300. rocznicą zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego nad Turkami pod Wiedniem. Tego samego dnia nawiedził także maryjne sanktuarium w Mariazell. Przewodniczył w tym miejscu Eucharystii, podczas której zawierzył Kościół austriacki Matce Bożej z Mariazell.
Po raz drugi Papież z Polski odwiedził Austrię w dniach od 23 do 27 czerwca 1988 roku. Była to pielgrzymka "do serca Europy" - jak sam mówił - stąd też podobnie jak przy pierwszej wizycie myślą przewodnią tych odwiedzin był temat europejskiej jedności opartej na wierze chrześcijańskiej. Kulminacyjnym punktem tej wizyty była Msza św. na znajdującym się w pobliżu granicy z Węgrami lotnisku Traunsdorf. To tutaj na spotkanie z Ojcem Świętym, korzystając z otwarcia granicy austriacko-węgierskiej, po raz pierwszy w ogromnej liczbie przybyli pielgrzymi ze znajdujących się dotąd za żelazną kurtyną krajów: Węgier, Rumunii, Bułgarii, Czechosłowacji i Jugosławii. Dla Jana Pawła II znak obecności pielgrzymów zarówno ze wschodu, jak i zachodu Europy stał się kolejną okazją do pokazania światu fundamentu jej jedności, jakim jest Chrystus.
Podczas drugiej wizyty w Austrii oprócz Wiednia Papież z Polski odwiedził również Eisenstadt, Salzburg, Enns-Lorch, Gurk, Innsbruck oraz były nazistowski obóz koncentracyjny w Mauthausen.
"Przyjdź, Duchu Stworzycielu" - tak brzmiało hasło trzeciej papieskiej pielgrzymki do Austrii, gdzie Ojciec Święty przebywał w dniach 19-21 czerwca 1998 roku, odwiedzając Salzburg, Sankt Pölten i Wiedeń.
W Salzburgu przewodniczył jubileuszowym uroczystościom najstarszej austriackiej archidiecezji, obchodzącej wówczas 1200-lecie istnienia, w Sankt Pölten zaś odprawił Mszę św. wotywną do Ducha Świętego w intencji powołań.
W stolicy Austrii wyniósł na ołtarze troje nowych błogosławionych, w zamku Hofburg zaś podczas spotkania z przedstawicielami władz państwowych, korpusem dyplomatycznym akredytowanym w Austrii i przedstawicielami organizacji międzynarodowych mających siedziby w Wiedniu wygłosił przemówienie poświęcone jedności Europy, której idea - jak ponownie podkreślił - wynika z jej chrześcijańskiego dziedzictwa.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.