Kwestia żydowska w nauczaniu papieży

Książka "Papieże o kwestii żydowskiej", wywiady, dźwiękowe zapisy dyskusji i wykładów dotyczących relacji polsko-żydowskich oraz żydowsko-chrześcijańskich są dostępne na stronie internetowej "Znaku".

Książka "Papieże o kwestii żydowskiej", wywiady, dźwiękowe zapisy dyskusji i wykładów dotyczących relacji polsko-żydowskich oraz żydowsko-chrześcijańskich są dostępne na stronie internetowej "Znaku". Jak podkreśla Stefan Wilkanowicz, prezes Fundacji Kultury Chrześcijańskiej "Znak", materiały te mają być pomocą dla księży i dziennikarzy. Można je ściągnąć ze strony razem z plakatem przedstawiającym Jana Pawła II i rabina Toafa oraz tekstem modlitwy papieża w intencji żydowskiego narodu.

Wśród materiałów dostępnych na stronie www.znak.org.pl w dziale Magazyn "Forum: Żydzi - Chrześcijanie - Muzułmanie", na szczególną uwagę zasługuje książka ks. dr. Grzegorza Ignatowskiego "Papieże o kwestii żydowskiej". Znaleźć w niej można wypowiedzi papieży od Piusa XII do Benedykta XVI. - Chcemy, by księża, dziennikarze, czy osoby zainteresowane tą tematyką miały dostęp do materiałów zgromadzonych w jednym miejscu - powiedział KAI Stefan Wilkanowicz.

Obok książki ks. Ignatowskiego na zainteresowanych czeka przemówienie prof. Władysława Bartoszewskiego z 4 lipca br. na zakończenie międzynarodowej konferencji "Pamięć - Świadomość - Odpowiedzialność", zorganizowanej przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, wywiad z dyrektorem tego Muzeum dr. Piotrem M. A. Cywińskim, a także dźwiękowy zapis dyskusji panelowej "Wyzwania przyszłości", w której wzięli udział prof. Stanisław Krajewski, ks. prof. John Pawlikowski, rabin Michael Schudrich, Stefan Wilkanowicz i ks. dr Manfred Deselaers.

- Nie ma badań na temat stosunku polskich księży do kwestii żydowskiej - podkreśla Stefan Wilkanowicz. - Myślę jednak, że bardzo przyda im się taki "bryk". Po zapoznaniu się z materiałami, mogą wyrobić sobie własny pogląd.

Prezes Fundacji Kultury Chrześcijańskiej "Znak" uważa, że w Polsce, nawet jeśli występuje antysemityzm, to polegający bardziej na nieufności a nie na nawoływaniu do agresji. - Wiadomo przecież powszechnie, że podczas II wojny światowej w Polsce ratowano najwięcej Żydów - przypomniał.

Fundacja wysyła też do szkół, organizacji i mediów w wielu krajach ankietę "Młodzi o przeszłości i przyszłości", w której pyta młodych ludzi o nowe zagrożenia, o przeciwdziałanie im i o własne inicjatywy młodzieży. Ankieta ta dostępna będzie pod adresem www.znak.org.pl/ankieta, wraz z materiałami informacyjnymi oraz wynikami poprzedniej ankiety: "Dlaczego Auschwitz? Dlaczego Kołyma? Dlaczego Kosowo?" - www.3pytania.pl.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama