Dla osiągnięcia pełnego pojednania w społeczeństwie trzeba wyjść od Chrystusa. Dlatego pilne jest w Togo dzieło ewangelizacji - powiedział Papież biskupom tego afrykańskiego kraju, przybyłym z wizytą ad limina Apostolorum.
Benedykt XVI wyraził im wdzięczność za wytrwałość i odwagę, jakie okazali wobec trudności przeżywanych przez ich ojczyznę w ostatnich latach. Podkreślił, że przy wielu okazjach wnosili wkład w dialog na rzecz narodowego pojednania. Przypominali wymogi dobra wspólnego, wierni Bożej i ludzkiej prawdzie. Ojciec Święty zapewnił, że modli się, by te wysiłki zaowocowały dla Togo pomyślnością w zgodzie i braterstwie.
„Również w życiu kościelnym nie brakło sytuacji niepokojących – powiedział Papież. – Wasze stałe wysiłki na rzecz jedności konferencji episkopatu są wyrazem przekonania, że we wszelkich okolicznościach trzeba umacniać miłość, a widzialna jedność uczniów Chrystusa jest istotna dla wiarygodności świadectwa Kościoła”. Benedykt XVI wskazał, że autentyczne braterstwo między biskupami i księżmi oraz wśród samych księży jest oznaką pełnej komunii, niezbędnej dla owocnego pełnienia posługi. Umożliwi to pracę dla pojednania wewnątrz Kościoła i wśród wszystkich Togijczyków.
Ojciec Święty wyraził togijskim biskupom uznanie za ich liczne wystąpienia w obronie życia, zwłaszcza za niedawną zdecydowaną wypowiedź przeciwko aborcji. Podkreślił rolę duszpasterstwa rodzin oraz prowadzonych przez Kościół placówek służby zdrowia i oświaty. Zwrócił uwagę na znaczenie formacji duchowieństwa i świeckich – także w zakresie katolickiej nauki społecznej – oraz wagę dalszego rozwijania dobrze układających się w Togo relacji z muzułmanami.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.