Potrzebę solidnego i dobrze skoordynowanego duszpasterstwa Benedykt XVI podkreślił spotykając się 17 czerwca po południu w katedrze św. Rufina z duchowieństwem i osobami konsekrowanymi.
Przypomniał, że w tym kierunku szły wskazania motu proprio „Totius Orbis” z 9.11.2005 roku. Nadało ono nowy status asyskim sanktuariom świętego Franciszka i Matki Bożej Anielskiej, zmieniając bezpośrednią zależność od Papieża na podległość lokalnemu biskupowi. Benedykt XVI podziękował za otwartość, z jaką dokument został przyjęty i wyraził nadzieję, że zaowocuje on skuteczniejszymi formami duszpasterstwa.
„Sobór Watykański II i późniejsze wypowiedzi Magisterium podkreśliły potrzebę, aby osoby i wspólnoty życia konsekrowanego, także te na prawie papieskim, w sposób organiczny włączyły się w życie Kościoła lokalnego, na sposób zgodny z własnymi konstytucjami i z prawem Kościoła. Wspólnoty te, mając prawo do przyjęcia i poszanowania własnego charyzmatu, winny jednak unikać życia niczym „wyspy”, lecz z przekonaniem i hojnością włączać się w posługę i w plan duszpasterski zatwierdzony przez biskupa dla całej wspólnoty diecezjalnej” – powiedział Benedykt XVI. Podziękował księżom za wielkoduszną posługę. Osoby konsekrowane zachęcił do wierności własnemu charyzmatowi.
Prawo to utracił na mocy decyzji papieża Franciszka, podjętej w 2020.
Pytał kard. Baldassare Reina w homilii w czasie Mszy św. w bazylice św. Piotra.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Duchowny odwiedza Polskę. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.