Potrzebę solidnego i dobrze skoordynowanego duszpasterstwa Benedykt XVI podkreślił spotykając się 17 czerwca po południu w katedrze św. Rufina z duchowieństwem i osobami konsekrowanymi.
Przypomniał, że w tym kierunku szły wskazania motu proprio „Totius Orbis” z 9.11.2005 roku. Nadało ono nowy status asyskim sanktuariom świętego Franciszka i Matki Bożej Anielskiej, zmieniając bezpośrednią zależność od Papieża na podległość lokalnemu biskupowi. Benedykt XVI podziękował za otwartość, z jaką dokument został przyjęty i wyraził nadzieję, że zaowocuje on skuteczniejszymi formami duszpasterstwa.
„Sobór Watykański II i późniejsze wypowiedzi Magisterium podkreśliły potrzebę, aby osoby i wspólnoty życia konsekrowanego, także te na prawie papieskim, w sposób organiczny włączyły się w życie Kościoła lokalnego, na sposób zgodny z własnymi konstytucjami i z prawem Kościoła. Wspólnoty te, mając prawo do przyjęcia i poszanowania własnego charyzmatu, winny jednak unikać życia niczym „wyspy”, lecz z przekonaniem i hojnością włączać się w posługę i w plan duszpasterski zatwierdzony przez biskupa dla całej wspólnoty diecezjalnej” – powiedział Benedykt XVI. Podziękował księżom za wielkoduszną posługę. Osoby konsekrowane zachęcił do wierności własnemu charyzmatowi.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.