Benedykt XVI kanonizował Szymona z Lipnicy

Aktualnym wzorem chrześcijanina nazwał Benedykt XVI nowego polskiego świętego św. Szymona z Lipnicy podczas Mszy św. kanonizacyjnej w Watykanie. W kazaniu papież przedstawił krótkie charakterystyki nowych świętych.

Obok Polaka Ojciec Święty ogłosił świętymi troje błogosławionych z Malty, Irlandii i Francji.

We Mszy uczestniczyli m.in. prezydenci Polski, Lech Kaczyński z małżonką, Irlandii - pani Mary McAleese, Malty - Edward Fenech Adami, a także pani prezydent Filipin, Gloria Macapagal-Arroyo. Francję reprezentowała pani minister kultury Christine Albanel.

Na kanonizację Szymona z Lipnicy przyjechało także ok. tysiąca Polaków.

Podczas celebracji Papież wypowiedział uroczystą formułę kanonizacyjną: "Dla uczczenia Trójcy Przenajświętszej, dla wywyższenia wiary katolickiej, dla wzrostu życia chrześcijańskiego na mocy autorytetu Jezusa Chrystusa, św. Apostołów Piotra i Pawła i naszego, po głębokim namyśle i refleksji, wielokrotnie wzywając Bożego światła i rady wielu braci w biskupstwie ogłaszamy i uznajemy świętymi, błogosławionych Szymona z Lipnicy, Jerzego Precza, Karola od św. Andrzeja oraz Marię Eugenię od Jezusa i wpisujemy ich w poczet świętych, aby byli czczeni w całym Kościele".

"Nowy święty, Szymon z Lipnicy, wielki syn ziemi polskiej i świadek Chrystusa o duchowości św. Franciszka z Asyżu, żył w odległych czasach, ale właśnie dziś jest dany Kościołowi jako aktualny wzór chrześcijanina, który - zainspirowany duchem Ewangelii - gotów jest oddać życie za braci" - powiedział po polsku Benedykt XVI.

Papież charakteryzując nowego polskiego świętego podkreślił, że św. Szymon przepełniony był "miłosierną miłością, którą czerpał z Eucharystii, nie ociągał się z niesieniem pomocy chorym dotkniętym zarazą, która i jego doprowadziła do śmierci.

Benedykt XVI zawierzył opiece św. Szymona z Lipnicy cierpiących z powodu ubóstwa, choroby, osamotnienia i niesprawiedliwości społecznej. "Przez jego wstawiennictwo prosimy dla nas o łaskę wytrwałej, czynnej miłości do Chrystusa i do braci" - powiedział papież.

Papież nawiązał do obchodzonej dzisiaj uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Po okresie wielkanocnym, po przeżyciu wydarzenia Pięćdziesiątnicy, które odnawia chrzest Kościoła w Duchu Świętym, kierujemy teraz wzrok, by tak rzec, ku «otwartym niebom», ażeby oczyma wiary wejść w głębię tajemnicy Boga, Jednego w substancji i w Trzech osobach: Ojca i Syna, i Ducha Świętego" - powiedział papież.

Papież przypomniał, że chwała Boga odbija się w życiu świętych i serdecznie powitał wszystkich pielgrzymów, kardynałów oraz prezydentów Filipin, Irlandii, Malty i Polski.

«« | « | 1 | 2 | » | »»