Stolica Apostolska apeluje o poszanowanie środowiska

Stolica Apostolska zaapelowała do wspólnoty międzynarodowej o rozwój technologii energooszczędnych oraz podjęcie działań edukacyjnych na rzecz poszanowania środowiska naturalnego człowieka.

Jej stanowisko na forum sesji Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ przedstawił abp Celestino Migliore. Stały watykański przedstawiciel przy nowojorskiej centrali Narodów Zjednoczonych nawiązał do zjawiska ocieplania się klimatu i zwiększania emisji gazów cieplarnianych.

Zauważył, że konsekwencje katastrofy ekologicznej i podniesienia poziomu mórz dotkną przede wszystkim najsłabszych i najuboższych mieszkańców globu. Wskazał na konflikty związane z dążeniem do kontroli nad istotnymi bogactwami naturalnymi, jak ropa naftowa czy zasoby czystej wody. Jeśli wspólnota międzynarodowa nie podejmie zadania budowy zrównoważonej gospodarki, to światu grozi coraz więcej konfliktów – przestrzegł abp Migliore.

Stały Obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ zauważył, że dzięki osiągnięciom technologicznym możliwy jest już rozwój nie wymagający większego zużycia surowców energetycznych. Konieczny jest transfer tych technologii, wola polityczna i zmiana zachowań konsumpcyjnych wszystkich mieszkańców globu – stwierdził szef watykańskiej misji przy ONZ.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama