Australijska Polonia dopiero w niedzielę obchodziła swoje narodowe święto: rocznicę Konstytucji 3 Maja i uroczystość Matki Bożej Królowej Polski.
Podniosłe Msze św. z udziałem pocztów sztandarowych i hufców harcerskich oraz modlitwy za Ojczyznę poprzedzały akademie organizowane przez dzieci i młodzież z polskich szkół sobotnich.
Taki też charakter miała uroczystość w Sanktuarium Maryjnym w Essendon na terenie metropolii Melbourne. Przewodniczył jej bp Henryk Tomasik, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa młodzieży, przygotowujący udział młodych Polaków w Światowych Dniach Młodzieży w Sydney. Po uroczystej Eucharystii odsłonił on i pobłogosławił okazały pomnik Sługi Bożego Jana Pawła II. Został on wzniesiony dzięki staraniom jezuickiego centrum duszpasterstwa polskiego w Melbourne.
Jan Paweł II, jeszcze jako metropolita krakowski, podczas 40. Kongresu Eucharystycznego w 1973 r. poświecił Polakom w Essendon kościół Matki Bożej Królowej Polski. Na cokole pomnika umieszczono prośbę, jaką skierował do Polonii podczas swej pielgrzymki do Australii. Apelował by pamiętała ona podwójnej odpowiedzialności: za to z czegośmy wyrośli, w czym tkwią nasze korzenie i nasza tożsamość oraz za to w co wrastamy i co, wspólnie z innymi narodami tworzymy na antypodach.
Dlaczego Kościół odmawia błogosławieństwa parom jednopłciowym.
Aktualny rabin Rzymu podkreśla, że ten gest otwarcia zupełnie zmienił relacje katolicko-żydowskie.
W trzech sekcjach składających się na Sekretariat Stanu pracuje coraz więcej osób świeckich.
Będzie ona pokazywać, że Kościół katolicki jest sprzymierzeńcem nauki.
Dostrzega "brak jedności w wielu zasadniczych aspektach wiary".
"Niech Dziewica Maryja, Matka Miłosierdzia, wyjedna tę łaskę dla nas wszystkich".