Pomnik Jana Pawła II w Melbourne

Australijska Polonia dopiero w niedzielę obchodziła swoje narodowe święto: rocznicę Konstytucji 3 Maja i uroczystość Matki Bożej Królowej Polski.

Podniosłe Msze św. z udziałem pocztów sztandarowych i hufców harcerskich oraz modlitwy za Ojczyznę poprzedzały akademie organizowane przez dzieci i młodzież z polskich szkół sobotnich.

Taki też charakter miała uroczystość w Sanktuarium Maryjnym w Essendon na terenie metropolii Melbourne. Przewodniczył jej bp Henryk Tomasik, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa młodzieży, przygotowujący udział młodych Polaków w Światowych Dniach Młodzieży w Sydney. Po uroczystej Eucharystii odsłonił on i pobłogosławił okazały pomnik Sługi Bożego Jana Pawła II. Został on wzniesiony dzięki staraniom jezuickiego centrum duszpasterstwa polskiego w Melbourne.

Jan Paweł II, jeszcze jako metropolita krakowski, podczas 40. Kongresu Eucharystycznego w 1973 r. poświecił Polakom w Essendon kościół Matki Bożej Królowej Polski. Na cokole pomnika umieszczono prośbę, jaką skierował do Polonii podczas swej pielgrzymki do Australii. Apelował by pamiętała ona podwójnej odpowiedzialności: za to z czegośmy wyrośli, w czym tkwią nasze korzenie i nasza tożsamość oraz za to w co wrastamy i co, wspólnie z innymi narodami tworzymy na antypodach.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama