Australijska Polonia dopiero w niedzielę obchodziła swoje narodowe święto: rocznicę Konstytucji 3 Maja i uroczystość Matki Bożej Królowej Polski.
Podniosłe Msze św. z udziałem pocztów sztandarowych i hufców harcerskich oraz modlitwy za Ojczyznę poprzedzały akademie organizowane przez dzieci i młodzież z polskich szkół sobotnich.
Taki też charakter miała uroczystość w Sanktuarium Maryjnym w Essendon na terenie metropolii Melbourne. Przewodniczył jej bp Henryk Tomasik, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa młodzieży, przygotowujący udział młodych Polaków w Światowych Dniach Młodzieży w Sydney. Po uroczystej Eucharystii odsłonił on i pobłogosławił okazały pomnik Sługi Bożego Jana Pawła II. Został on wzniesiony dzięki staraniom jezuickiego centrum duszpasterstwa polskiego w Melbourne.
Jan Paweł II, jeszcze jako metropolita krakowski, podczas 40. Kongresu Eucharystycznego w 1973 r. poświecił Polakom w Essendon kościół Matki Bożej Królowej Polski. Na cokole pomnika umieszczono prośbę, jaką skierował do Polonii podczas swej pielgrzymki do Australii. Apelował by pamiętała ona podwójnej odpowiedzialności: za to z czegośmy wyrośli, w czym tkwią nasze korzenie i nasza tożsamość oraz za to w co wrastamy i co, wspólnie z innymi narodami tworzymy na antypodach.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.