W rozważaniu przed modlitwą Regina coeli Benedykt XVI w szczególny sposób pozdrowił chorych, wspólnoty klauzurowe i młodzież - życząc tym ostatnim, aby "coraz lepiej odkrywali radość pójścia za Jezusem i stawania się Jego przyjaciółmi".
Południową modlitwę Papież odmówił w Pawii, na północy Włoch, gdzie przebywa z jednodniową wizytą.
"Serdecznie pozdrawiam osoby w podeszłym wieku i chorych, którzy brali udział w Mszy św. za pośrednictwem radia i telewizji, jak również wspólnoty klauzurowe oraz tych wszystkich, którzy z rozmaitych powodów nie mogli być tutaj i łączyli się z nami duchowo" - mówił Papież dziękując także za list, jaki dostał od więźniów miejscowego zakładu karnego.
W szczególny sposób pozdrowił młodzież, zarówno z Pawii, jak i przybyłą z pobliskich diecezji, co wywołało ich gromki aplauz. "Drodzy chłopcy i dziewczęta, życzę wam, byście coraz lepiej odkrywali radość pójścia za Jezusem i stawania się Jego przyjaciółmi. Jest to radość Piotra i innych Apostołów, i świętych wszystkich czasów" - mówił Benedykt XVI. Powiedział, że właśnie ta radość skłoniła go do napisania niedawno opublikowanej książki "Jezus z Nazaretu". "Dla najmłodszych jest ona może nieco za trudna, symbolicznie jednak przekazuję ją wam, ażeby towarzyszyła drodze wiary młodych pokoleń" - przyznał Ojciec Święty.
Jednocześnie przypomniał, że dziś obchodzony jest we Włoszech Dzień Uniwersytetu Katolickiego Sacro Cuore, zaś uniwersytet katolicki "stanowi punkt odniesienia dla wspólnoty kościelnej i przynosi całemu krajowi cenny wkład naukowy, kulturalny i formacyjny".
Maryi Dziewicy Papież powierzył cała diecezję Pawii. "Jej macierzyńskiej opiece powierzam każdą wspólnotę, każdą rodzinę, szczególnie znajdującą się w poważnych trudnościach. Wszystkim niech Najświętsza Maryja wyjedna pokój i pocieszenie" - modlił się Benedykt XVI.
Po zakończeniu Mszy św. w parku św. Karola Boromeusza Papież udał się do kurii biskupiej na obiad z biskupami Lombardii. Po krótkim odpoczynku odwiedzi Uniwersytet w Pawii, a o 17.30 w bazylice San Pietro in Ciel d'Oro przewodniczyć będzie nieszporom, po których nawiedzi znajdujący się tam grobowiec św. Augustyna.
Publikujemy cały tekst papieskiego rozważania:
Drodzy bracia i siostry!
Przed zakończeniem tej celebracji pragnę podziękować tym wszystkim, którzy przygotowali ją i ożywiali z troską i oddaniem. Serdecznie pozdrawiam osoby w podeszłym wieku i chorych, którzy brali udział w Mszy św. za pośrednictwem radia i telewizji, jak również wspólnoty klauzurowe oraz tych wszystkich, którzy z rozmaitych powodów nie mogli być tutaj i łączyli się z nami duchowo.
Wśród obecnych chciałbym raz jeszcze pozdrowić młodzież, zarówno z Pawii, jak i przybyłą z pobliskich diecezji. Drodzy chłopcy i dziewczęta, życzę wam, byście coraz lepiej odkrywali radość pójścia za Jezusem i stawania się Jego przyjaciółmi. Jest to radość Piotra i innych Apostołów, i świętych wszystkich czasów. Właśnie ta radość skłoniła mnie do napisania książki "Jezus z Nazaretu", która się niedawno ukazała. Dla najmłodszych jest ona może nieco za trudna, symbolicznie jednak przekazuję ją wam, ażeby towarzyszyła drodze wiary młodych pokoleń.
Myśląc o młodzieży, chciałbym przypomnieć, że dziś obchodzony jest we Włoszech Dzień Uniwersytetu Katolickiego Sacro Cuore. To znacząca okazja, ponieważ Uniwersytet Katolicki stanowi punkt odniesienia dla wspólnoty kościelnej i przynosi całemu krajowi cenny wkład naukowy, kulturalny i formacyjny.
Zwróćmy teraz umysły i serca ku Maryi Dziewicy. Jej powierzam cała diecezję Pawii, która czci Ją w licznych sanktuariach i miejscach modlitwy. Jej macierzyńskiej opiece powierzam każdą wspólnotę, każdą rodzinę, szczególnie znajdującą się w poważnych trudnościach. Wszystkim niech Najświętsza Maryja wyjedna pokój i pocieszenie. Wzywamy Ją śpiewając razem antyfonę okresu Wielkanocy.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.