Pomnik Papieża Polaka w Hamburgu

W czwartek pod katedrą St. Mariendom w Hamburgu stanął ponaddwumetrowy pomnik Jana Pawła II - informuje Nasz Dziennik.

Twórcą monumentu jest polski artysta Józef Nowak, mieszkający w Niemczech. Poświęcenie pomnika odbędzie się w poniedziałek. W uroczystości wezmą udział m.in.: polski ambasador, polskie władz konsularne w Hamburgu, władze hamburskiego senatu, przedstawiciele Polskiej Misji Katolickiej oraz władz diecezji katolickiej - czytamy dalej w informacji podanej przez "Nasz Dziennik".

Jest to pierwszy pomnik wystawiony Papieżowi Polakowi po jego śmierci w Niemczech. Rzeźba przedstawia wizerunek Jana Pawła II, jakiego znamy z ostatnich lat jego życia. - Chcę przedstawić Jana Pawła II w starszym wieku, zmagającego się ze swoją chorobą, ale równocześnie człowieka nowoczesnego, stawiającego czoła największym współczesnym problemom, o wielkiej sile ducha, wychodzącego z fascynującą naturalnością i prostotą do wszystkich ludzi tak, jakby wychodził do każdego z osobna - podkreślił Józef Nowak.

Głównym inicjatorem budowy pomnika jest Polska Misja Katolicka w Hamburgu, która liczy ponad 30000 katolików polskiego pochodzenia. Projekt realizowany jest wspólnie z archidiecezją hamburską.
Jak poinformował biskup diecezji hamburskiej dr Hans-Jochen Jaschke, pod pomnikiem umieszczony będzie następujący napis: "Prekursorowi nowej Europy, ponownemu założycielowi Arcybiskupstwa w Hamburgu, promotorowi polsko-niemieckiego pojednania" -dodaje "Nasz Dziennik"

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama