Papieska Msza na Placu św. Piotra

Ojcem, pewnym przewodnikiem w wierze, gorliwym pasterzem i odważnym prorokiem nadziei, niestrudzonym świadkiem i gorliwym sługą miłości Boga nazwał Jana Pawła II Benedykt XVI.

Sprawował on po południu Mszę dziękczynną na Placu św. Piotra za dar pontyfikatu swego poprzednika, polecając jego duszę Bogu. Owocność świadectwa Jana Pawła II płynęła z akceptacji krzyża. Jego życie stawało się w pełni ofiarą złożoną dla Chrystusa – mówił w homilii Papież.

„Od długiego czasu przygotowywał się on do tego ostatecznego spotkania z Chrystusem, o czym świadczą kolejne fazy sporządzania Testamentu” – zauważył Benedykt XVI. Przypomniał, że jego poprzednik rozmawiał z Chrystusem podczas długich chwil spędzanych w swej prywatnej kaplicy, kiedy to całkowicie oddawał się Jego woli i powierzał Maryi, powtarzając Totus Tuus. „Tak jak jego Boski Nauczyciel, przeżywał on swoją agonię w modlitwie. W ostatnim dniu życia, w wigilię Niedzieli Miłosierdzia, poprosił, by mu czytano właśnie Ewangelię wg św. Jana. Wspomagany przez posługujące mu osoby, pragnął włączyć się we wszystkie codzienne modlitwy i Liturgię Godzin, wziąć udział w adoracji i medytować. Umarł modląc się. Doprawdy zasnął w Panu!” – podkreślił Papież.

Benedykt XVI nawiązał do fragmentu Ewangelii o uczcie w Betanii. Gdy Maria namaściła tam drogocennym olejkiem nogi Jezusa, woń – jak zaznaczył Jan ewangelista rozeszła się po całym domu. „Woń wiary, nadziei i miłości Papieża napełniła dom, napełniła Plac św. Piotra, napełniła Kościół i rozlała się na cały świat. (...) Jesteśmy pewni, że i dziś „z domu Ojca nie przestaje on towarzyszyć drodze Kościoła” – stwierdził Papież. Zachęcił, by przykład Jana Pawła II pobudzał wiernych do oddawania samych siebie Chrystusowi za wstawiennictwem Maryi.

Po Eucharystii na Placu św. Piotra została kilkustetosobowa grupa wiernych z polskimi i hiszpańskimi flagami, żywiołowo i radośnie wspominająca Jana Pawła II. O godz. 21 w Grotach Watykańskich rozpocznie się nabożeństwo różańcowe.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama