Zapowiedź zakończenia procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II w diecezji rzymskiej w drugą rocznicę jego śmierci - 2 kwietnia jest okazją do krótkiego przypomnienia jego przebiegu.
W tym samym dniu imieniem Jana Pawła II został nazwany szczyt górski w masywie Gran Sasso w Apeninach; u jego podnóża kard. J. Saraiva Martins odprawił Mszę św. w intencji zmarłego. Przy jego grobie w Grotach watykańskich liturgię sprawował długoletni sekretarz osobisty Ojca Świętego abp Stanisław Dziwisz.
3 czerwca - Benedykt XVI mianował abp. Dziwisza metropolitą krakowskim.
28 czerwca - oficjalne rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego w diecezji rzymskiej; postulatorem sprawy zostaje mianowany ks. Sławomir Oder (ur. 7 sierpnia 1960 w Chełmży, wyświęcony 14 maja 1989 dla diecezji toruńskiej; od 13 lat pracujący w Wikariacie Rzymu), który wcześniej był m.in. postulatorem sprawy bł. ks. Stefana Frelichowskiego, kapłana-męczennika, beatyfikowanego przez Jana Pawła II w 1999 r.
4 listopada - rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego w archidiecezji krakowskiej: w katedrze na Wawelu pierwsze posiedzenie Trybunału Rogacyjnego pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pieronka.
2006
29 stycznia - w wypowiedzi dla włoskiego radia RAI ks. Sł. Oder potwierdził pogłoski, że ustalono już cud, który będzie podstawą do wyniesienia papieża Polaka na ołtarze. Podczas tej samej audycji poinformowano, że świadkiem w procesie beatyfikacyjnym będzie Joaquin Navarro-Valls.
24 marca - I konsystorz publiczny Benedykta XVI, podczas którego insygnia kardynalskie otrzymało 15 hierarchów, w tym abp Stanisław Dziwisz.
1 kwietnia - w katedrze na Wawelu zakończono proces rogatoryjny w achidiecezji krakowskiej, połączony z ingresem kardynalskim metropolity krakowskiego. W kazaniu wygłoszonym podczas Mszy św. ujawnił on, że w toku procesu przesłuchano ponad stu świadków.
2 kwietnia - w pierwszą rocznicę odejścia do wieczności Jana Pawła II Mszę św. przy jego grobie w Watykanie dla pielgrzymów polskich odprawił jego były sekretarz osobisty ks. Mieczysław Mokrzycki, a w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach - kard. St. Dziwisz. Grób papieża Polaka odwiedził w tym dniu także prezydent Włoch Carlo Azeglio Ciampi.
3 kwietnia - Mszę św. rocznicową odprawił na Placu św. Piotra Benedykt XVI; w homilii ponownie złożył hołd swemu poprzednikowi, mówiąc, że ofiarował on Bogu i Kościołowi całe swoje życie
27 maja - podczas pobytu w Kalwarii Zebrzydowskiej w ramach swej podróży apostolskiej do Polski Ojciec Święty wyraził nadzieję na "rychłą beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II".
2007
10 marca - kard. Camillo Ruini zapowiedział, że 2 kwietnia zostanie zamknięty proces beatyfikacyjny sługi Bożego Jana Pawła II na szczeblu diecezji rzymskiej a cała jego dokumentacja będzie przekazana Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Jeszcze żaden proces tego rodzaju na poziomie diecezji w naszych czasach nie rozpoczął się tak szybko po śmierci danego kandydata na ołtarze i nie zakończył się w ciągu niespełna dwóch lat od jego otwarcia. Obecnie dalszy bieg spraw będzie w rękach kongregacji watykańskiej.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.